Na to temo so bile ubrane tudi nekatere prireditve v okviru dneva odprtih vrat, s katerim se je praznovanju pridružila večina slovenskih muzejev. Ista problematika bo tudi v središču letošnje generalne konference ICOM v Seulu v Južni Koreji.
Letošnja tema z naslovom Nesnovna/neoprijemljiva/neopredmetena kulturna dediščina se nanaša na glasove, vrednote, tradicije, jezike, ustno zgodovino, življenje ljudstev, ustvarjalnost, prilagodljivost in razlike med ljudmi, ki se manifestirajo skozi oblačilno kulturo, prehrano, bivalno kulturo, tradicionalne obrti in tehnologije, zdravilstvo, religiozne obrede, vedenjske vzorce, šege, pripovedovanje zgodb itd. Za muzealce po svetu postaja vprašanje nesnovne dediščine eno od
pomembnejših področij raziskav.
Resolucijo o mednarodnem dnevu muzejev je leta 1977 sprejel Mednarodni muzejski svet ICOM s sedežem v Parizu. Kot je v sporočilu o dnevu muzejev zapisala predsednica slovenskega ICOM-a Nina Zdravič Polič, se na ta dan po vsem svetu odpirajo novi muzeji, nove razstave in najrazličnejše druge muzejske prireditve.
V Ljubljani bodo predstavili knjige, revije in sadili flance
V Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani so predstavili knjigo dr. Mojce Ramšak Portret glasov: raziskave življenjskih zgodb v etnologiji - na primeru koroških Slovencev. Zatem je potekala okrogla miza o različnih načinih in ravneh, s katerimi in na katerih je neopredmetena dediščina obravnavana v etnologiji in folkloristiki. Praznovanje pa so sklenili s socialno instalacijo Flancanje.
Mestni muzej Ljubljana je pripravil predstavitev dejavnosti skupine, ki se je poimenovala Mestni muzej Ljubljana in Ljubljančani in ki zbira spominsko gradivo, povezano s kulturo prehranjevanja. V Narodni galeriji so pripravili prireditve na temo tradicionalnih obrti in tehnik dela.
V informacijskem centru Moderne galerije so predstavili dva projekta Moderne galerije, ki sta nastala kot rezultat sodelovanja Moderne galerije z drugimi evropskimi institucijami in ki se navezujeta na letošnjo témo Muzeji in neoprijemljiva dediščina. Predstavili so novo številko revije MJ/Manifesta Journal, ki jo izdajata skupaj Moderna galerija Ljubljana in Mednarodna fundacija Manifesta v Amsterdamu ter projekt Težnost v sodobni slovenski umetnosti. Gre za široko predstavitev del slovenske moderne in sodobne likovne umetnosti na spletu.
Odprta vrata po vsej Sloveniji
Posavski muzej Brežice je pripravil razgovor, v katerem sta sodelovala Erwan Fouere, vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji, in Hans Jochen Peters, veleposlanik Zvezne Republike Nemčije v Sloveniji. Ob koncu srečanja pa so odprli še razstavo protokolarnih daril, ki jih je domači kulturni ustanovi odstopil dr. Milan Jazbec, državni sekretar na ministrstvu za obrambo.
Praznovanja so se s programom udeležili tudi v Muzeju novejše zgodovine Celje, Muzeju Velenje, Mestnem muzeju Idrija, Medobčinskem muzeju Kamnik, Gorenjskem muzeju Kranj, galeriji Božidar Jakac v Kostanjevici na Krki, Pokrajinskem muzeju Murska Sobota, Pomorskem muzeju Sergeja Mašera, Muzeju narodne osvoboditve Maribor, Goriškem muzeju Kromberk, v Obalnih galerijah Piran, Koroškem pokrajinskem muzeju in Pokrajinskem muzeju Maribor.
Večjezična antologija besedil o Goriški
Na gradu Kromberk so v okviru dneva muzejev predstavili tudi večjezično antologijo literarnih besedil Janka Toplikarja o Goriški Terre e voci del Goriziano/Goriško ozemlje in njegovi glasovi. V antologiji so objavljena besedila sodobnih slovenskih, italijanskih in furlanskih pisateljev, pesnikov in domoznanskih piscev o Goriški. Delo je nastalo kot šolsko berilo za višje razrede osnovne šole in za srednje šole na italijanskem delu Goriške, besedila pa govorijo o značilnostih pokrajine, opisujejo življenje njenih ljudi, njihove navade in izbrane zgodovinske dogodke.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje