Člani sveta bodo predlog za uvrstitev Sečoveljskih solin na seznam svetovne dediščine organizacije Unesco v kategoriji naravne in kulturne dediščine posredovali pristojnim ministrstvom.
Dediščina celotnega človeštvaUnesco na seznam svetovne dediščine uvršča naravne in kulturne spomenike iz preteklosti, ki zaznamujejo kulturni prostor določenega ozemlja in katerih izguba bi osiromašila kulturno in naravno okolje vseh narodov sveta. Unesco še posebno poudarja univerzalni značaj pojma svetovna kulturna in naravna dediščina. Etika organizacije namreč zapoveduje, da je varovanje izjemnih kulturnih in naravnih spomenikov dolžnost nas vseh, ne gledo na to, v kateri državi živimo.
Le en slovenski spomenik
Konvencijo, ki ureja koncept svetovne dediščine, je Unesco sprejel leta 1972. Unesco spodbuja vse države članice k iskanju spomenikov, ki si zaslužijo posebno skrb; hkrati pa spodbuja tudi načrtovanje in izvajanje posebnih ukrepov za njihovo zaščito. Slovenija ima na seznamu svetovne dediščine Unesca le en naravni spomenik. Leta 1986 so se na seznam uvrstile Škocjanske jame.
Člani vladnega strateškega sveta za kulturo, znanost in izobraževanje so nadaljevali tudi diskusijo v okviru razprave z naslovom Znanje in kultura. Na seji so med drugim predlagali tudi vzpostavitev sistema digitalizacije knjižnic.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje