Na italijanski televiziji se je pojavljal vse od njenega začetka leta 1953. Zelo pa je bil popularen tudi na Primorskem, saj so skorajda vsi odraščali z italijansko televizijo. Foto:
Na italijanski televiziji se je pojavljal vse od njenega začetka leta 1953. Zelo pa je bil popularen tudi na Primorskem, saj so skorajda vsi odraščali z italijansko televizijo. Foto:
Bil je tudi voditelj prve italijanske TV-oddaje in prvega kviza, ki je postal ogromna uspešnica. Foto: Wikipedia
Vodil je kar 28 različnih kvizov. Foto: Wikipedia
Sodeloval je tudi pri preboju Berlusconijevih televizijskih mrež na nacionalni teritorij. Bil je voditelj na postaji Telemilano, ki je pozneje postala Canale 5, vodilna postaja Mediaseta. Foto: Wikipedia

Najbolj priljubljeni italijanski voditelj, ki so ga klicali tudi SuperMike, se je rodil kot Michael Nicholas Salvatore Bongiorno leta 1924 v New Yorku očetu Sicilijancu in materi iz Torina. Po ločitvi staršev je odraščal v Torinu, med vojno pa bil nekaj časa tudi zaprt v koncentracijskih taboriščih. Po vojni se je leta 1946 vrnil v Ameriko, kjer je začel poklicno pot kot radijski novinar.

Eden izmed ustanoviteljev italijanske televizije in njen prvi voditelj
A že kmalu zatem se je vrnil v Italijo, saj je sodeloval že pri samem rojstvu italijanske državne televizije RAI. Tako je leta 1953 postal voditelj sploh prve italijanske TV-oddaje Arrivi e partenze (Prihodi in odhodi), 1955 pa je začel voditi tudi prvi italijanski zabavni kviz Lascia o raddoppia (Pusti ali podvoji), narejen po ameriškem kvizu The $ 64.000 Question.

Oddaja je postala velikanska uspešnica, ki je tudi veliko pripomogla k priljubljenosti novega medija v osiromašeni povojni Italiji. To je bila tudi prva oddaja, ki je uvedla "valletto", dekle, ki pomaga voditelju, v bistvu pa je njen namen le to, da je lepa.

Vodil 28 kvizov in 11 sanremskih festivalov
Na italijanski televiziji je bil dejansko navzoč od vedno, brez premora. S svojim najbolj znanim vzklikom Allegria! je vodil kar 28 različnih kvizov, tako popoldanskih kot večernih. Velikokrat je namreč vodil dnevno oddajo, enkrat na teden pa še veliki večerni kviz. Prav tako je predstavljal tudi enajst glasbenih festivalov v Sanremu, katerega vodenje velja za najvišje voditeljsko priznanje.

Zelo popularen je bil tudi zaradi svoje suvereno izražene ignorance, ki se je kazala v mnogih frazah, ki jih Italijani imenujejo "gaffe." To so besede, izrečene v neprimernih situacijah oziroma kontekstu, ki so spravljale v zadrego, smeh in tudi jezo mnoge nastopajoče in gledalce. Njihov izbor si lahko (v italijanščini, seveda) ogledate v spodnjem videu.

Eden izmed "gonilnih sil" prevlade Berlusconijeve televizije
Zaradi vseh njegovih sposobnosti ga je ob ustanavljanju svojega medijskega imperija na začetku osemdesetih poklical tudi Silvio Berlusconi. Tako je SuperMike postal eden izmed "gonilnih sil" prevlade nove komercialne medijske skupine, pozneje imenovane Mediaset, na nacionalni ravni. Za Berlusconijeve medije je delal skoraj tri desetletja, njegova oddaja z najdaljšim stažem pa ostaja italijanska različica Kolesa sreče, ki je bila na programu kar 14 sezon.

Na Mediasetu je tako ostal skoraj do konca, pred kratkim pa je podpisal pogodbo za Sky, za katerega je pripravljal kviz, ki bi začel predvajanje jeseni. Nedvomno je bil tudi voditelj z enim najdaljših stažev na svetu.

Ne le ikona TV-ja, temveč Italije
Italijanski premier je tako njegovo smrt pospremil z besedami: "Umrl je velik prijatelj in protagonist zgodovine italijanske televizije. Zelo sem užaloščen." Tudi opozicijski politiki so o Bongiornu dejali, da je bil "protagonist italijanske televizije na vseh njenih stopnjah" in da velja "za do danes nedosegljivega začetnika".

Sožalne besede prihajajo v Italijo z vseh strani, kar ni nič nenavadnega. Zavedati se je namreč treba, da je Italija poleg ZDA nedvomno ena izmed najbolj televizijskih družb, kjer ima torej televizija največjo moč in vpliv na samo realnost. Italijani namreč gledajo nase prek televizije in zato sploh ne opazijo, da so v globoki krizi že mnogo let.

Mike Buongiorno zato ni bil le ikona in zgodovina televizije, temveč v svojem dobrem in slabem tudi ikona ter zgodovina celotne povojne Italije.

To pa še posebej vedo vsi Primorci, ki so odraščali z italijansko televizijo.

Blaž Kosovel

.

Gaffe SuperMika oziroma njegova suverena ignoranca (v italijanščini):