V obrazložitvi Slovenskega muzejskega društva lahko preberemo, da je prispevek Tavčarjeve velikega pomena za širše področje slovenske muzejske pedagogike in zgled, ki ga posnemajo in prilagajajo v vrsti sorodnih institucij.
Iz obrazložitve:
"Po zaslugi dr. Tavčarjeve so se mladi obiskovalci iz pasivnih poslušalcev spremenili v dejavne sooblikovalce ustvarjalnega procesa. S slikanico za najmlajše Pozdravljeni cicibani in delovnimi listi za razredno in predmetno stopnjo je postavila nove standarde in jih nadgradila s priročnikom in gradivom v obliki galerijskega kovčka Galerija v vrtcu, šoli in doma, s katerim je imaginarno galerijo prenesla v številne šole in domove ter tako otrokom zagotovila možnost temeljite priprave na obisk muzeja in srečanje z "živimi" umetninami.
Če so prvi razstavni projekti še temeljili na spontani odzivnosti mladih obiskovalcev (Stari mojstri na otroških risbah, Mi mladi) so že omenjene Nevidne strani vidne umetnosti evocirale raziskovalnega duha mladega občinstva in pomenijo resnejše seznanjanje z muzealskim delom."
Valvasorjeva priznanja so prejeli ...
Na slovesnosti, ki je potekala v Narodni galeriji, so podelili tudi Valvasorjeva priznanja. Ta so prejeli avtorji razstavnih projektov Rimljani: Steklo, glina, kamen in 7 grehov ter projektov Ulični muzej Izola in Zbirka ladijskega modelarstva.
Pri razstavnem projektu o Rimljanih so različne razstave pripravili Irena Lazar, Ivan Žižek, Mojca Vomer Gojkovič, Bojan Djurič in Vesna Koprivnik. Irena Lazar je nagrado prejela za razstavo davnine Antično steklo v Sloveniji in ureditev skupnega kataloga, Ivan Žižek in Mojca Vomer Gojkovič sta priznanje prejela za postavitev Med nebom in zemljo - Lončarstvo in opekarstvo rimske Petovione, Bojan Djurič in Vesna Koprivnik pa za razstavo V Saksanovem svetu - Rimsko pridobivanje belega marmorja s Pohorja.
Muzej na ulici
V Izoli so lani na svetovni dan muzejev odprli dva muzeja: Ulični muzej in Muzej ladijskega modelarstva. Idejni pobudnik in koordinator prvega projekta je bil Jože Černelič z izolske občine, v strokovnem pogledu pa je postavitvi obeh muzejev nadzorovala Nadja Terčon. Oblikovalec postavitve je bil Dušan Podgornik, oba projekta pa je organizacijsko vodil Flavio Bonin.
Sedem grehov Ljubljane in Moskve
Avtorji razstavnega projekta 7 grehov so Zdenka Badovinac, Viktor Misiano in Igor Zabel. Razstava Moderne galerije Sedem grehov: Ljubljana – Moskva je razkrivala različne dimenzije povezav med obema mestoma in poudariti interes za sorodne estetske koncepte. Ker obe mesti in kulturi pripadata skupnemu kontekstu, povzetem v opisu "vzhodnoevropska kultura", se je razstava lotila prav problematike tega konteksta in poskušala odgovoriti na vprašanje identitete, ki se je izkazala za izredno kontroverzno, zato se je razstava namenoma ukvarjala z njeno dvoumno naravo.
Častni priznanji
Podelili so tudi dve častni Valvasorjevi priznanji, ki sta ju dobila Tatjana Holynski Majcen in Mitja Holynski (za donacijo opreme ateljeja Holynski Slovenskemu etnografskemu muzeju) ter Stanislav Bačar za zbiranje in razstavljanje kamnin in fosilov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje