Nekdanji predsednik Društva slovenskih pisateljev (DSP) Vlado Žabot nadaljuje, da našteto počnejo ljudje, ki v slovenski kulturi nimajo nikakršnega ugleda in nikakršnih referenc, ki področja ne poznajo. "Vodi pa jih sla po kapitalu in oblasti."
Žabot (se) v pismu, ki ga je naslovil na kulturnike, sprašuje, ali je javnost sposobna skupnega upora ali vsaj molka. "Tu smo torej. Na skrajnem robu. Oropani in ponižani. In ne moremo reči, da tega ne vidimo in ne slišimo. Smo ob tem še sposobni skupnega upora, ponosa, glasu - ali vsaj skupnega molka?"
Podpisnik opozarja na znatno krčenje sredstev, čemur sledi "propad večine kulturnih programov, tudi programov, ki jih izvaja DSP, in propad mnogih založb". "Torej ne gre za poštenje, ne gre za resnico, niti za veljavo prava ali za demokratične standarde. Gre, spoštovani kolegice in kolegi, za plenjenje," še piše.
Nevarnost trivializacije kulture
"Pripravljeni so namreč načrti za uvedbo tako imenovanega javno-zasebnega partnerstva. To pomeni, da bo nekdo, politično in človeško potuhnjen in politiki ustrezen, lahko dobil na primer koncesijo za upravljanje Cankarjevega doma, SNG Drame, Opere itn. ter vse pripadajoče subvencije za izvajanje dnevni politiki všečnih programov - z vsem tem pa bo seveda skrbel predvsem za lasten profit. To pa na slovenskem pomeni skrajno provincialistično trivializacijo programov in kulture," še opozarja.
Ob vsem tem pa, nadaljuje, z vsemi neprivilegiranimi državljani Slovenije varčujemo za tiste, ki so v tej državi s pomočjo politike, bankirjev in koristoljubnih podrepnikov kradli do zdaj in bodo to počeli tudi v prihodnje - dokler bo torej na slovenskem še kaj privarčevanega. Tem političnim privilegirancem naše navidezne levice in desnice se namreč nič ne zgodi, poudarja. "Tudi bančnikom in politikom, ki so kradli skupaj z njimi, se nič ne zgodi. S tem pa politika daje jasen signal, da se v tej državi izplača krasti in da bo brezpravna večina preprosto prisiljena varčevati za privilegirance."
Kaj bo z avtonomnimi kulturnimi institucijami?
Žabot je v zapisu tudi spomnil, da je vlada v torek že podpisala uredbo o ukinitvah ali "pridružitvah v okvir ministrstva" številnih politično avtonomnih institucij na področju kulture, med njimi Javne agencije za knjigo, Arhiva Republike Slovenije in Slovenskega filmskega centra. Prepričan je, da bo v petek državni zbor uredbo potrjeval po hitrem postopku, brez argumentov, brez javne razprave in brez spoštovanja osnovnih evropskih demokratičnih standardov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje