Projekt se je končal, saj se je izteklo sofinanciranje iz programa Ustvarjalna Evropa, a po besedah direktorice UGM-ja in vodje projekta v Sloveniji Brede Kolar Sluga to ne pomeni tudi konca njihovih prizadevanj za enakopravno zastopanost žensk na omenjenih področjih.
Še zmeraj velika nesorazmerja
"Želeli smo opozoriti, da se na polju kulture in kreativne industrije še vedno dogajajo velika nesorazmerja na področju spolov. (...) Eden od velikih dosežkov projekta je študija, ki je nastala na podlagi statističnih podatkov iz držav EU-ja in je zdaj prosto dostopna na spletni strani Wom@rts," je povedala za STA ob sklepnem dogodku v UGM-ju.
Pripravili so tudi kviz, ki razkriva nekatera dejstva, ki jih je razkrilo omenjeno poročilo. Med drugim priča o tem, da v povprečju le enega od petih filmov v evropskih državah režira ženska in da je le 20 odstotkov registriranih skladateljev in piscev pesmi žensk. Nobelovo nagrado za literaturo je prejelo 16 žensk, kar predstavlja 12 odstotkov vseh nagrajencev v tej kategoriji. "Na takšen način poskušamo ozavestiti to težavo," je dejala Breda Kolar Sluga.
Izobraževanja, mentorske dejavnosti, mojstrski tečaji ...
V okviru projekta se je več kot 100 umetnic in intelektualk povezovalo v okviru umetniških rezidenc, na dogodkih in festivalih. Izvedeno je bilo strokovno usposabljanje za več kot 600 umetnic, in sicer s pomočjo raznolikih programov izobraževanja, mentorskih dejavnosti, delavnic in mojstrskih tečajev.
Vzpostavljena spletna platforma naj bi povezovala umetnice z namenom vidljivosti in promocije njihovega dela. Na desetih prizoriščih na Hrvaškem, Irskem, v Franciji, Litvi, Sloveniji in Španiji pa je gostovala multidisciplinarna potujoča razstava, ki je ob 70. obletnici izdaje knjige Drugi spol filozofinje Simone de Beauvoir osvetlila aktualna vprašanja enakopravnosti žensk in ustvarjalnosti. To razstavo je zasnoval in prvi gostil prav UGM.
Iz Slovenije je na rezidenci grafičnega medija v Limericku na Irskem sodelovala umetnica in oblikovalka Mina Fina, na rezidenci digitalnih medijev v Avilesu v Španiji videoumetnica Ana Pečar, na rezidenci stripa in ilustracije v Grand Angouleme v Franciji pa Samira Kentrić.
Izjemno uspešno je bilo tudi usposabljanje Ženske prihajajo, ki je ponudilo ustvarjalkam različna znanja, od predstavljanja do pravnih pomoči. Takšnih znanj v rednem izobraževanju primanjkuje, za uveljavitev na začetni ustvarjalni poti pa so se izkazala za nujna. V okviru programa za prenos znanja Meet the Masters je galerija organizirala tudi sedem sklopov dogodkov in tako izpostavila 21 ustvarjalk, ki so delile svoja znanja s širšo javnostjo, so še navedli v UGM-ju.
Simbol pisanosti ženskih glasov
V okviru projekta je izšel tudi katalog, ki predstavlja dela in biografije vseh 32 umetnic, ki so sodelovale na rezidencah in razstavi. Tako so po besedah direktorice galerije pripravili nabor ustvarjalk, ki lahko pomaga pri ozaveščanju javnosti, povezovanju umetnic in njihovem vključevanju v projekte. "To je simbol pisanosti umetniškega izraza oziroma ženskih glasov," je pojasnila.
"Tudi po koncu projekta partnerji vabimo umetnice iz vse Evrope, da postanete del mednarodne platforme, ki omogoča predstavitev vašega dela. S pomočjo preglednega medsektorskega poročila pa lahko vsi podkrepimo svoje poznavanje reprezentacije žensk v umetnosti in kulturi in pomagamo pri uvajanju sprememb in doseganju enakopravnosti," je še naznanila Breda Kolar Sluga.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje