Alojz Rebula je odlikovanje prejel za uveljavljanje slovenstva v zamejstvu. Pisatelj, ki se je rodil v Šempolaju pri Nabrežini, je bil kot pripadnik manjšine ponosen na svojo slovensko identiteto in še danes je prepričan, da je prihodnost Slovencev odvisna od narodne zavesti.
Slovenstvo kot neomajna pripadnost
Kot so zapisali v urada predsednika republike, je pisatelj, dramaturg in prevajalec Rebula s svojim bogatim ustvarjalnim opusom ena najpomembnejših sodobnih slovenskih literarnih osebnosti. Odlikovanje je v imenu Rebule prevzela njegova hči Alenka Rebula, ki je prebrala očetovo zahvalo. Med drugim je zapisal, da slovenstvo zanj nikoli ni bilo problem, marveč neomajna, a ne nacionalistična, kaj šele šovinistična pripadnost. Bila je edina možna kozmična izbira ob neusmiljenem minevanju filozofij in političnih režimov.
Razkritje veličine Valvasorjeve Slave vojvodine Kranjske
Red za zasluge so za slovenski prevod Slave vojvodine Kranjske prejeli Doris Debenjak, Božidar Debenjak in Primož Debenjak. "S prevodom tega monumentalnega dela je družina Debenjak Slovencem prvič v celoti razkrila veličino Valvasorjevega dela in nam odkrila zaklad, ki ga bodo lahko osvetljevale, tolmačile in ustrezno uporabljale še mnoge prihodnje generacije," piše v obrazložitvi odlikovanja.
Red sta prevzela Božidar in Primož Debeljak. Prvi se je najprej zahvalil pokojni ženi Doris, brez katere se v prevajanje ne bi podali. Kot je pojasnil, je bila Debeljakova po starših dvojezična, poleg slovenščine je govorila tudi nemško, kar je bilo družini pri prevajanju v veliko pomoč.
Medalja za zasluge tudi plesnemu funkcionarju
Medaljo za zasluge je prejel Mihael Verbič za življenjsko delo kot športni delavec, organizator plesne rekreacije in tekmovanj ter kot plesni funkcionar in tekmovalec. Verbič je svojo pot aktivnega športnega plesalca začel leta 1952 pri mojstru Adolfu Jenku, končal pa jo je kot jugoslovanski državni podprvak v standardnih plesih oktobra 1957.
V zahvali je Verbič obnovil svojo več desetletno plesno pot in izpostavil prav mentorja Jenka, po katerem je imenoval tudi četvorko, ki jo plešejo še danes. Med dosežki je izpostavil, da je bil tudi član predsedstva Svetovne plesne zveze, prek katere je na področju plesa uspešno brisal politično delitev Evrope na Zahod in Vzhod.
Zaslužni za razvoj medmrežnih storitev v Sloveniji
Medaljo za zasluge pri razvoju in uvajanju novih informacijsko-komunikacijskih tehnologij v Sloveniji je prejel javni zavod Akademska in raziskovalna mreža Slovenije – Arnes. Prav z Arnesom se je v Sloveniji začel razvoj medmrežnih storitev in po njihovi zaslugi se je Slovenija zelo zgodaj priključila državam, ki so razvijale in širile medmrežne povezave akademskih in izobraževalnih okolij, od tam pa tudi gospodarstva, javne uprave, medijev in drugih. Arnes je vseskozi v stiku z najnovejšim tehnološkim razvojem, osrednjo vlogo pa ima tudi pri zagotavljanju spletne varnosti. Odlikovanje je v imenu zavoda prevzel direktor Marko Bonač.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje