Z novinarsko konferenco želita osvetliti tudi svojo vizijo razvoja gradu in grajskih pristav, kamor bi se lahko vključili z vsebinami.
Novinarsko konferenco so si zamislili kot nekakšen posvet, na katerem bi skupaj s širšo javnostjo poiskali možne rešitve, s katerimi bi grad Snežnik in okolico lahko napolnili s kulturnimi vsebinami čez vse leto, ne samo v času festivala Plavajoči grad. Ker so želeli ponovno poudariti problematiko (ne)uporabe grajskih pristav, so povabili tudi predstavnike ministrstva za kulturo, Narodnega muzeja Slovenije in Notranjskega muzeja Postojna ter lokalne skupnosti.
A kot je za STA povedal umetniški vodja festivala in član društva DLGS Matija Solce, s svojo pobudo še niso našli sogovornika, območje, ki je bilo pred nekaj leti obnovljeno po soglasju države, pa po njegovem mnenju iz leta v leto bolj propada. Za svoje delo bi potrebovali tudi infrastrukturne pogoje, kot so prostori in elektrika.
"Če že obstaja ogromen prazen prostor, zakaj nam ga ne bi pod nekimi pogoji prepustili vsaj v času festivala," razmišlja Solce. Po njegovih besedah imajo tudi večje načrte, saj bi v teh prostorih tudi v drugih delih leta lahko izvajali delavnice, kulturne večere, koncerte in podobno.
Po njegovih besedah se namreč čutijo "nekoliko podcenjene" glede na velikost projekta, ki ga "z minimalnimi sredstvi" ustvarijo s festivalom Plavajoči grad, s katerim v okolico Snežnika pripeljejo številne umetnike.
Za prihodnje leto načrtujejo, da bo potekal konec julija, že dva tedna pred tem pa bodo, podobno kot letos, umetniki na prizorišču ustvarjali instalacije in sceno za celotno območje. Načrtujejo, da se jim bo tokrat pridružil še orkester, pripravljajo tudi mojstrske tečaje iz lutkarstva in improviziranega gledališča.
Konec januarja pripravljajo tudi novo izvedbo Kavč festivala, ki bo potekal po vsej Sloveniji na prizoriščih, ki niso običajni za umetnost, in se bo predvidoma končal na gradu Snežnik.