Lutkovno gledališče Ljubljana (LGL) je EU-sredstva prejelo za triletni projekt Transport, katerega partnerji so Lutkovno gledališče Maribor (LGM), estonsko lutkovno gledališče Eesti Noorsooteater, Klaipedos Leliu Teatras iz Litve, poljski Bialostocki Teatr Lalek in češki Divadlo Alfa Plzen. Šesterica producentov bo do prihodnjega septembra ustvarila šesterico manjših samostojnih predstav, ki jih bo režiral Tin Grabnar.
Lutkovni omnibus, transportna sredstva in njihov odtis na okolju
Šlo bo za predstave, ki bodo raziskovale, kako transportna sredstva krojijo tempo našega življenja in kakšen odtis pri tem puščajo na okolju. Obravnavale bodo različne vidike svetovne prepletenosti sveta, v katerem ni mogoče več živeti izolirano drug od drugega. Posamične samostojne predstave se bodo med seboj stikale in povezovale na več ravneh, tako strukturno kot vsebinsko. Zaporedni ogled različnih predstav tega projekta bo tako ustvaril novo dramaturško celoto. Gre torej za gledališko serijo oz. lutkovni omnibus, zato je tudi poudarek drugega dela evropskega projekta usmerjen v gostovanja na različnih evropskih festivalih, kjer se bo pojavljalo več predstav projekta Transport hkrati, so danes sporočili iz LGL-ja.
Tudi produkcijsko trajnostnim načelom zavezan projekt
Projekt ni zavezan trajnostnim načelom zgolj vsebinsko, temveč tudi produkcijsko. Partnerji pripravljajo majhne in mobilne predstave – eno od pomembnejših vprašanj, ki jih razpira projekt, se nanaša na prihodnost gledaliških gostovanj. Izdelavo scenografij in lutk so že maja zagnali v LGM-ju, kjer so v tamkajšnjih delavnicah sodelovali in izmenjali znanje mojstri različnih profilov iz vseh šestih gledališč, vključenih v projekt.
Sicer se je LGL s 3. mednarodnega otroškega gledališkega festivala Da Da Du v Trstu, ki je trajal med 19. in 25. avgustom, vrnil z dvema nagradama, ki ju je prejel za predstavo Škrt škrt kra čof! v režiji Ivane Djilas. Predstava je prejela dve nagradi: za animacijo so posebno nagrado žirije prejeli Brane Vižintin, Aja Kobe, Klara Kastelec in Blaž Celarec, ki je prejel tudi nagrado za glasbo v predstavi.
Predstava je nastala na podlagi pravljice belgijske ilustratorke in pisateljice Kitty Crowther (1970), ki se je v slovenščini prvič predstavila leta 2012 prav s slikanico Škrt škrt kra čof!. Gre za delo, v katerem se prepletajo močna čustva in bogata domišljija, otroci pa spremljajo zgodbo o nočnih strahovih malega žabca ter skupaj z njim iščejo rešitev in tolažbo ter hkrati razrešujejo svoje napetosti in težave, so sporočili iz LGL-ja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje