Štirje od šestih obtoženih so v torek privolili v predlog sodišča, peti naj bi se odločil do prihodnjega naroka.
V zameno za vrnitev večine ukradenega plena in priznanje krivde naj bi obtoženi dobili nižjo kazen, je po pogovoru z vpletenimi stranmi povedal glavni sodnik Andreas Ziegel. Kdaj naj bi kazni izrekli, za zdaj ni znano.
Po prvotnih napovedih naj bi za tri obtožence obveljale zaporne kazni od petih let in devetih mesecev do šestih let in devetih mesecev. Preostalim obtožencem naj bi izrekli od štirih let in treh mesecev do petih let zapora po kazenski zakonodaji za mladoletnike.
Dva tatova sta 25. novembra 2019 skozi okno vdrla v zakladnico muzeja na dresdenskem gradu, znano kot Zeleni trezor, ter s sekiro razbila vitrino in odnesla predmete iz 17. in 18. stoletja. Ukradenih je bilo približno 4300 diamantov in drugih dragih kamnov. Njihovo vrednost so ocenili na 113 milijonov evrov. V muzeju so vrednost plena ocenili kot neprecenljivo. Škodo, ki je nastala zaradi vloma, so ocenili na milijon evrov.
Sodni proces zaradi kraje trenutno poteka proti šestim moškim. Sodijo jim tako zaradi kraje kot za požig transformatorja, s čimer so prekinili dobavo električne energije za ulične svetilke in varnostne alarme.
Nakit v slabšem stanju, kot je bil
Po dogovoru med obrambo obtoženih in tožilstvom so tik pred lanskim božičem odkrili del plena spektakularne kraje iz Zelenega trezorja pred tremi leti. Zdaj so ugotovili, da je vrnjen plen v izjemno slabem stanju; ponekod je zlomljen, ima praske, je zarjavel in manjkajo diamanti, na spletni strani poroča Deutsche Welle.
Na Saškem so kljub temu zadovoljni, da se je vrnila večina ukradenega plena. "Bilo je zelo razburljivo," je povedala restavratorka Eve Begov iz dresdenske državne umetnostne zbirke in tako opisala svoj odziv, ko je na policijski postaji prvič videla najdeni nakit, zapakiran v vrečke.
Nekateri kosi plena so bili poškodovani zaradi vlage, bodisi med skladiščenjem ali zaradi poskusov čiščenja, s čimer so tatovi želeli zakriti sledi, kar je povzročilo rjavenje, je še dodala.
"Kašen bo dolgoročni vpliv, ne morem napovedati," je še povedala Eva Begov in stroške obnove ocenila na približno 126.000 evrov, pri čemer niso vključeni stroški zamenjave manjkajočih dragih kamnov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje