Animacija Obleka nam prek oblačila razkriva srečne trenutke in sanje iz življenja neznane ženske. Foto: Animateka
Animacija Obleka nam prek oblačila razkriva srečne trenutke in sanje iz življenja neznane ženske. Foto: Animateka
Črta življenja
Občinstvo je z izvirnim prikazom sveta in njegovih prebivalcev, ki jih sestavljajo le kolesca različnih velikosti, prepričal kratki animirani film Črta življenja madžarskega režiserja Tomka Duckija. Foto: Animateka

Festival mednarodnega animiranega filma Animateka, ki je v Ljubljani potekal od 3. do 9. decembra, je s slavnostno podelitvijo nagrad zaprl svoja vrata. Mednarodna žirija v sestavi Kodžija Jamamure (Japonska), Marca de Bloisa (Kanada), Brigitte Burger-Utzer (Avstrija), Dusche Kistler (Švica) in Fernanda Galrita (Portugalska) je glavno nagrado dodelila kratkemu animiranemu filmu Obleka avtoric Jelene Girlin in Mari-Liis Bassovskaje iz Estonije, ki je žirijo navdušil z "bogato paleto umetniških elementov, ki skupaj prikličejo človeško telo, polno spominov in sledi." Animacija Obleka namreč prek omenjenega ženskega oblačila prikazuje srečne trenutke in sanje neznane ženske.

Občinstvo je izbralo Črto življenja
Nagrado občinstva in posebno nagrado mednarodne žirije je prejel kratki animirani film Črta življenja madžarskega režiserja Tomka Duckija, ki je prepričal z izvirnim prikazom sveta in njegovih prebivalcev, ki jih sestavljajo le kolesca različnih velikosti.

Mladi up je Špela Čadež
Nagrada za najboljši študentski animirani film je romala v roke Špele Čadež za animacijo Ljubezen je bolezen, ganljiv in občutenja poln film, ki po mnenju žirije "inteligentno zgradi igrivo zgodbo, navdihnjeno z izrazjem iz vsakdanjega jezika. Žirija meni, da je avtorica obetavna umetnica, in si želi, da bi ta nagrada spodbudila njen ustvarjalni napredek".

Posebne omembe žirantov pa so si prislužili še animirani filmi Izgubljeni v snegu, Kratko življenje, Refreni, Črna skrinjica in Naključje.

Risani junaki so se poslovili
Že četrta Animateka je ob tekmovalnem programu kratkih animiranih filmov na vpogled ponudila tudi retrospektivo jugoslovanskih animiranih filmov (1949-1990), retrospektivo filmov ter grafično razstav rezidenčnega umetnika iz Japonske Kodžija Jamamure in štiri celovečerne filme. V središču sta bili tudi kanadska in portugalska animacija ter slavni britanski studio Aardman. V novi festivalski sekciji Festivali v regiji sta se predstavila dunajski festival kratkometražnega filma in zagrebški festival eksperimentalnega filma, med festivalom pa so potekali pogovori z gostujočimi avtorji, okrogla miza in brezplačna delavnica neposrednega risanja na filmski trak s Stevenom Woloshenom.

K. S.