Psiho je le ena izmed klasik med grozljivkami oziroma srhljivkami, ki jih je posnel Alfred Hitchcock. Foto:
Psiho je le ena izmed klasik med grozljivkami oziroma srhljivkami, ki jih je posnel Alfred Hitchcock. Foto:
Anthony Hopkins
Anthony Hopkins naj bi zaigral v glavni vlogi, pogodbe pa še ni podpisal. Priznani igralec te dni v ameriških kinematografih igra v filmu The Rite. V tem igra ameriškega duhovnika, ki se odpravi v Italijo, kjer se poučuje o izganjanju hudiča. Foto: EPA
Psiho
V Psihu je v kultnem prizoru pod prho kričala Janet Leigh.

O tem je leta 1990, torej trideset let po nastanku filma, v svoji knjigi Making of Psycho že pisal Stephen Rebello, ta pa bo osnova za filmsko priredbo, v kateri naj bi legendarnega filmskega režiserja igral Anthony Hopkins.
73-letni oskarjevec se Psiha spominja kot "najstrašljivejšega filma, ki ga je kadar koli videl", samega Hitchcocka pa opisal kot 'zelo zanimivega, zelo čudnega in zelo mračnega človeka'. Hitchcock se je za snemanje nizkoproračunskega filma Psiho odločil na vrhuncu svoje slave leta 1960. Črno-bela srhljivka s skromnim proračunom približno 800.000 dolarjev pa se studiem takrat ni zdela dovolj zanimiva, zato ga je financirala kar režiserjeva produkcijska hiša Shamley Productions.

Kako zelo napačna je bila ocena studiev, vemo. Psiho je postal eden najvplivnejših filmov vseh časov - ni ga namreč seznama srhljivk, na katerem bi manjkal - in seveda neverjetna uspešnica. Po zadnjih podatkih iz leta 2004 je po svetu zaslužil 40 milijonov dolarjev (29 milijonov evrov).
V središču odnos med režiserjem in njegovo ženo
Film o snemanju Hitchcockove mojstrovine še ne nosi naslova, pod scenarij pa sta se podpisala John McLaughlin, ki je sodeloval tudi pri za oskarja nominiranem Črnem labodu Darrena Aronofskyja, in sam avtor knjige Rebello. V ospredje sta postavila razmerje med režiserjem in njegovo sopotnico, scenaristko, asistentko režije in montažerko Almo Reville (1899-1982).
Čeprav pogodbe še ni podpisal, naj bi režijo prevzel eden izmed scenaristov Spielbergovega Terminala Sacha Gervasi, s pogodbo pa še niso zapečatili niti Hopkinsonovega sodelovanja v projektu.
Avtor temeljnih del filmske zgodovine
'Mojster suspenza' Alfred Joseph Hitchcock je zaslužen za vpeljavo številnih tehnik v filme, na primer, kako v trilerjih stopnjevati napetost, pri tem pa se je močno zanašal tako na strah kot na domišljijo gledalcev. Posnel je več kot 50 filmov, med temi so poleg Psiha najbolj znani še Ptiči, Dvoriščno okno, Rebeka, Sever - severovzhod, Marnie, Mož, ki je preveč vedel, Devetintrideset stopnic, Družinska zarota in drugi. Hitchcock je v svojih izdelkih rad upodabljal nedolžne ljudi, ki se znajdejo ujeti v okoliščine, ki so presegale njihove moči ali razumevanje.