Vse to je prvi del prvega arabskega kulturnega festivala Šams, ki se začenja danes in bo trajal vse do 2. oktobra, potekal pa bo v Ljubljani, Murski Soboti, Celju, Mariboru in Kopru. Teden egiptovskega filma se bo začel z dokumentarnim filmom o življenju arabskih priseljencev v Sloveniji, ki je nastal pod okriljem društva Rozana, sledila pa bo produkcija kultnega filma Mumija.
Vse do 27. junija bo v Kinodovoru na sporedu pregled egiptovske filmske produkcije od 60. let do danes. Videti bo mogoče še filme: The Blazing Sky (Siraa Fil-Wadi), Cairo Station (Cairo Station) režiserja Youssefa Chahina, Sorry for the Disturbance (Tabbakh Al Rayyes) Khaleda Marie in The President's Chef (Tabbakh Al Rayyes) Saida Hamida. Filmi bodo od 12. do 17. julija na ogled še v letnem kinu Metropol v Celju, v drugem delu, od 18. septembra do 2. oktobra, pa v mariborskem kinu Udarnik.
Otroštvo v Iranu na platnu
Poleg filmov pa je v Kinodovru na ogled tudi razstava Nostalgija Iračana Arkana Al Nawasa, ki se s svojimi slikami vrača v otroške čase, preživete v domovini, in predstavlja današnja občutja. Osrednji motivi njegovih slik prikazujejo vodno krajino z značilnimi motivi z juga Iraka, kot so palme, čolni in zgradbe. Slikar ustvarja povezavo med krajinsko arhitekturo in umetnostjo, tako v realnih slikah kot v abstraktnih. Razstavljene slike so barvite ter izžarevajo pozitivno energijo in optimističen pogled na svet. Kontrast barv pričara občutek globine, zato lahko vsak sam odkrije skrivnosti, ki jih slika prikazuje.
Arkan Al Nawas se je rodil v mestu Thikar na jugu Iraka. Tam je končal gimnazijo, študirat pa je prišel v Slovenijo: na Univerzi v Ljubljani je pridobil naziv univerzitetni diplomirani inženir krajinske arhitekture. Študij je izbral zaradi povezave med naravo in umetnostjo, ki mu je omogočila močan umetniški navdih. Že v Iraku je bil aktiven na različnih področjih umetnosti, od oblikovanja različnih materialov in slikarstva do oblikovanja z uporabo arabske pisave. Svoja umetniška dela je razstavljal že v gimnaziji v Iraku, za kar je prejel visoka priznanja, razstavljal pa je tudi v Sloveniji. Slika različne motive: abstraktne, pokrajinske, akte in drugo. Pri slikanju uporablja različne materiale, med drugim olje, akril, akvarel in oglje.
Jesenski del festivala
V Ljubljani bosta v drugem delu festivala Šams jeseni nastopili folklorna skupina društva Rozana in arabska plesno-gledališka skupina iz Londona Al Zaytoun. Pripravili bodo še jordanski večer s tradicionalno jordansko glasbo, dan arabske literature s sodobnimi arabskimi pisatelji, bazar ter okrogle mize z arabskimi umetniki in humanisti. Namen festivala Šams je predstaviti arabsko kulturo v Sloveniji in prenesti sporočilo medkulturnega dialoga slovenski javnosti, ki bo tako lažje spoznala arabski svet.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje