De Heer je moral že poslušati očitke, zakaj se je kot belec lotil filma o avstralskih staroselcih. Foto: EPA
De Heer je moral že poslušati očitke, zakaj se je kot belec lotil filma o avstralskih staroselcih. Foto: EPA
Sveta gora Uluru ima v mitologiji aboriginov pomembno vlogo. Foto: EPA
Oskarje bodo leta 2007 podelili 25. februarja. Foto: epa

Celovečerni film Deset kanujev (Ten Canoes) je prvi v zgodovini avstralske kinematografije, ki je v celoti posnet v enem izmed jezikov avtohtonih prebivalcev najmanjše celine, v boj pa ga pošilja Avstralska filmska komisija (AFC).

Nagradili so ga že v Cannesu
"Ten Canoes je primer režiserjeve vizije in filmske spretnosti, prinaša pa tudi prav posebno avstralsko zgodbo," je izbor AFC-ja utemeljil njegov član Chris Futchett. Rolf de Heer, režiser filma, ki ga avstralski kritiki samo hvalijo, upa, da bo filmu uspel prodor med peterico tujejezičnih filmov, ki se bodo potegovali za zlati kipec. Ten Canoes so že prikazali na letošnjem canskem filmskem festivalu, kjer je bil nagrajen s posebno nagrado žirije, ter junija na filmskem festivalu v Sydneyju, Avstralci pa ga z angleškimi podnaslovi gledajo že od konca junija.

V filmu govorijo jezik plemena Ganalbingu, ki živi na severu Avstralije, v glavnih vlogah pa se predstavljajo Jamie Gulpilil, Richard Birrinbirrin in Frances Djulibing. Navdih je režiser dobil, ko je videl fotografijo, na kateri staroselci izdelujejo kanuje. Fotografijo je leta 1929 posnel antropolog Donald Thomson.

Ljubezen, kaj pa drugega
Filmska zgodba gledalca prestavi daleč v zgodovino - glavni junak, bojevnik Dayindi, se zaljubi v eno izmed žena starejšega brata. Ta začne pripovedovati mitološko zgodbo o ljubezni, ugrabitvi, čarovništvu in maščevanju, da bi tako mlajšega brata naučil plemenskih zakonov.

Kipci bodo čakali do 25. februarja
Zlate kipce bodo podelili 25. februarja 2007. Ameriška filmska akademija je letos k sodelovanju v kategoriji za tujejezičnega oskarja povabila 83 držav. V povabljenih državah sami odločijo, kateri film bodo poslali tujejezičnemu zlatemu kipcu naproti. Pet nominirancev, ki morajo biti iz petih držav, nato izbere Ameriška filmska akademija.

Tsotsi je bil zadnji
Oskarja za tujejezični film so prvič podelili leta 1956. Dobil ga je italijanski film La Strada, ki ga je režiral Federico Fellini. Marca letos pa je tujejezični oskar odšel v Južno Afriko. Dobil ga je film Tsotsi, ki opisuje šest dni v predmestjih Johannesburga, posneli pa so ga po literarni predlogi pisatelja in dramatika Athola Fugarda.