V filmu igralci ne govorijo, kar pa še ne pomeni, da gre za nemi film. "Moj namen je napraviti avdiovizualno fascinanten film brez dialogov. Besede v vojni ne delujejo. Če bi delovale, ne bi bilo vojne," je na spletni strani Staregare zapisal scenarist in režiser Janez Burger. Motor dogajanja je cirkus, ki se ustavi na vojnem pogorišču. Cirkuški liki se pomešajo s tistimi, na katerih je vojna pustila neizbrisen pečat.
300.000 evrov evropske podpore
Burgerjev celovečerni film Circus Fantasticus je druga večinsko slovenska koprodukcija, ki ji je po filmu Tea Hanne A. W. Slak uspelo dobiti podporo evropskega filmskega sklada Eurimages, in sicer 300.000 evrov. Kot je povedal producent filma Jožko Rutar, bo prva klapa padla marca prihodnje leto.
Film je bil leta 2003 prvič prijavljen na razpis Filmskega sklada RS in izbran za realizacijo, vendar je bil ta razpis kasneje razveljavljen. Čeprav je prav ta scenarij dobil največ točk, leto zatem zaradi pomanjkanja denarja ponovno ni dobil zelene luči za snemanje.
Projekt je Filmski sklad RS sprejel v realizacijo letos, je potrdila predstavnica v upravnem odboru Eurimagesa za Slovenijo Jelka Stergel. Scenarij za film se je lani novembra uvrstil v finale za nagrado za najboljši scenarij festivala neodvisnega filma Sundance.
Producenti so imeli za snemanje filma sprva dogovor s hrvaškimi, nizozemskimi in poljskimi koproducenti, toda projekt je zaradi težav s Filmskim skladom v Sloveniji stal dve leti in v tem času so se v omenjenih državah spremenile razmere. Vsi koproducenti namreč pričakujejo, da projekt najprej podpre država, v kateri je bil zasnovan, šele nato prispevajo denar, je pojasnil Rutar iz producentske hiše Staragara.
Slovensko-irska koprodukcija s sodelovanjem Finske
Ko je film podprl Filmski sklad, so pri Starigari pridobili nova koproducenta - Fastnet Films z Irske in finski Cine works. Eurimages ima posebna pravila, da se kot koproducenti lahko prijavijo tisti, ki k filmu prispevajo več kot deset odstotkov sredstev, finski koproducenti pa so prispevali manjši delež. Circus Fantasticus je tako bilateralna slovensko-irska koprodukcija s pridruženimi koproducenti s Finske, je pojasnil Rutar.
Poleg že omenjenih partnerjev so film finančno podprli še studio Viba Film iz Ljubljane, TV Slovenija in program Evropske Unije Media Plus, piše na spletni strani Staregare.
A. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje