Umetniški direktor festivala Thierry Fremaux je na predstavitvi programa 59. izdaje slovitega festivala dejal, da filmarji niso prebivalci z drugega planeta. Ker se odzivajo na dogajanje okoli sebe, je tudi umetnost vedno politična. Fremaux je tako zanikal namigovanja, da je program letošnjega festivala preveč zasičen s političnimi temami.
Cannesu bo potekal med 17. in 28. majem, v tekmovalnem programu pa se bo za zlato palmo potegovalo 19 filmov. Med filmi, ki jim pripisujejo največ možnosti za uspeh, je med drugimi epski zgodovinski film Marija Antoinetta Sofie Coppole. V študij zgodovine se je tokrat poglobil tudi Ken Loach, ki bo v Cannes poslal svoj novi film The Wind the Shakes the Barley, ki predstavlja irske republikance z začetka 20. stoletja.Politika je seveda glavna tema novega filma italijanskega režiserja Nannija Morettija. Kajman je temeljit obračun z nekdanjim italijanskim premierjem in medijskim mogotcem Silvijem Berlusconijem, ki naj bi si pri kovanju svoje politične in poslovne kariere pogosto pomagal s spletkami in "nejasnimi" posli.
Al Gore - filmski zvezdnik
V Cannesu se obeta tudi nov napad na nezdrav način življenja, ki ga s svojo ceneno ponudbo sodobnemu človeku "vsiljujejo" mogočne družbe. Režiser Richard Linklater bo tako na jugu Francije prikazal film Fast Food Nation, ki med drugim obravnava posledice prehranjevanja v restavracijah s hitro hrano. Ozaveščanje ljudi pa je tudi poslanstvo filma An Inconvenient Truth.
Film režiserja Davisa Guggenheima sicer ne bo prikazan v tekmovalnem programu, zaradi ponujanja vpogleda v boj nekdanjega ameriškega predsedniškega kandidata Ala Gora proti splošnemu segrevanju ozračja pa bo zagotovo pritegnil številne gledalce. V Cannes se s svojima novima filmoma vračata tudi režiserja Pedro Almodovar (Volver) in Aki Kaurismaki Laitakaupungin).
Brez tveganja ni nič
Posebnost lanskega canskega festivala je bil prihod številnih velikanov sodobne režije. V Cannes so tako prispeli Jim Jarmush, Wim Wenders in Michael Haneke. Slednjemu je žirija za delo pri filmu Skrito podelila tudi priznanje za najboljšo režijo. Če so lani vsi govorili o velikih režiserjih, pa je po mnenju Thierryja Fremauxa vodilo letošnjega festivala tveganje. Tveganje je namreč eno od ključnih znamenj sodobne družbe. Brez tveganja ni velikih gospodarskih poslov, tveganje pa je postalo že skoraj sestavni del sprehajanja po svetovnih metropolah.
Napeti netekmovalni program
Skoraj bolj napeto, kot je pričakovanje razglasitve dobitnika zlate palme, pa je pričakovanje projekcije uvodnega filma festivala. Festival v Cannesu bo namreč odprl film Da Vincijeva šifra, ki pa ni uvrščen v tekmovalni program. Glavna tema govoric festivala v Cannesu, ki sicer slovi kot prizorišče prikazovanja zares kakovostnih filmov, naj bi bil tako bombastični spektakel, katerega vsebina verjetno ne bo mogla zadovoljiti zahtevnejših gledalcev.
Zanimiv je tudi pogled na sestavo žirije. Izvirnost zgodbe in kakovost filmskega izraza bodo pod "nadzorom" predsednika žirije, kitajskega režiserja Vonga Karvaja, presojali Monica Bellucci, Samuel L. Jackson, Dziji Džang, Helena Bonham Carter, Lucrecia Martel, Patrice Leconte, Tim Roth in Elia Suleiman.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje