Člani ameriške akademije umetnosti gibljivih slik, ki vsako leto odredijo, komu je treba podeliti oskarje, bodo z oskarjem za življenjsko delo počastili režiserja, ki je v dolgi karieri nanizal kar 86 režijskih projektov. Altman ni ustvaril le izjemnega režijskega opusa, napisal je tudi 37 scenarijev in se 39-krat podpisal kot filmski producent.
Na novo izumljeni filmski jezik
Ob razglasitvi letošnjega dobitnika častnega oskarja je Sid Ganis, predsednik akademije, Altmana označil za mojstrskega režiserja, za katerega ni dvoma, da si zasluži prestižno nagrado. V obrazložitvi svoje odločitve za počastitev danes 80-letnega Altmana pa je akademija zapisala, da je lavreat v svoji dolgi karieri "večkrat na novo izumil umetniško formo filma, njegovo delo pa je bilo tudi vir navdiha tako za druge filmarje kot tudi za občinstvo". Robert Altman bo kipec prejel na podelitvi oskarjev, ki bo na vrsti 5. marca.
Naturalizem dokumentarnih filmov
Filmski jezik Roberta Altmana zaznamuje naturalizem, ki se ga je verjetno priučil v prvih letih filmske kariere, ko je režiral dokumentarne filme. Pot v Hollywood je Altmanu odprl film The Delinquents (Prestopniki). Sledilo je delo pri televiziji. Velik preboj se je Robertu Altmanu posrečil z režijo filma M.A.S.H., protivojno dramo, ki mu je prinesla nominacijo za oskarja za najboljšo režijo. Američani so satiro o ameriški vojaški bolnišnici v korejski vojni takoj vzeli za svojo, film pa se je v zgodovino vpisal tudi kot začetek ene izmed legendarnih televizijskih sag - serije z istim imenom.
Na svobodo!
Čeprav se je Robert Altman že sredi 70. let uveljavil kot eden najboljših filmskih režiserjev, tudi on ni bil zadovoljen s svojim položajem v Hollywoodu. Pritisk in nadzor studiev mu nista bila všeč, zato je ustanovil lastno filmsko družbo Lions Gate Films, s katero je ustvaril nekaj odličnih filmov. A čeprav so A Wedding (Poroka), 3 Women (3 ženske) in Quintet (Kvintet) navdušili filmske kritike, jih Altmanova družba ni mogla predstaviti širšemu občinstvu.
Ni imunosti na filmski polom
Tudi v osebni zgodovini velikega režiserja najdemo zapisanih nekaj spodrsljajev. Leta 1980 posneti Disneyjev muzikal Popeye, ki je eno od prvih filmskih vlog priskrbel Robinu Wiliamsu, so kritiki označili za precejšen polom. Od tedaj pa do danes je Altman nanizal še več kot 20 projektov, med njimi več zelo uspešnih (drama o predsedniku Richardu Nixonu z naslovom Secret Honor (Skrita čast), Igralec, Tanner 88, Gosford Park, ...).
Robert Altman ne miruje. Letos naj bi na na spored prišel njegov zadnji film A Praire Home Companion (Prijatelj prerijskega doma), ki bo ponudil pogled v zakulisje zadnjega predvajanja znamenitega ameriškega radijskega šova. V filmu so zaigrali Tommy Lee Jones, Woody Harrelson, Kevin Kline, Lindsay Lohan in drugi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje