Na Češkem so letos prodali 3,43 kinovstopnic in več kot tretjina jih je bila namenjena ogledu Sverakovega filma. Produkcija, katere naslov lahko prevedemo kot Povratne buteljke, je zadnji del trilogije, za katero je Sverak dobil navdih kar pri svojem očetu. Ta v filmu tudi igra samega sebe. Najbolj strnjeno lahko film Povratne buteljke opišemo kot zgodbo o moškem, ki se stara v kapitalizmu. Sverakov film je tako še ena izmed produkcij, ki si gledalce pridobivajo z še vedno močno (ali pa celo vedno močnejšo) nostalgijo po socializmu in z navdušenjem nad razpravljanjem o razlikah med življenjem nekoč in danes.
Z mislijo na Amelie se prebijam skozi scenarij
Zelo zanimivo je ozadje zadnjega člena trilogije, ki jo poleg Vratnih lahev sestavljata še filma Obecna škola (Osnovna šola) - pripovedoval je zgodbo o otroštvu po 2. svetovni vojni - in Kolja - film govori o odraslem moškem, ki živi v represivnem komunističnem režimu. Jan Sverak je povedal, da je imel ob snovanju Vratnih lahev v mislih francosko uspešnico Amelie. Misel na to komedijo ga je spremljala med večletnim 'mučenjem' s scenarijem, katerega glavni temi sta mračne strani družbe in spolnost. Čeprav je večkrat že skoraj obupal, trud ni bil zaman, saj je film, kot je poudaril Sverakov sin, "neka posebna mešanica humorja in nostalgije," ki očitno 'vleče' Čehe v kino.
Film Vratne lahve predvajajo tudi v tekmovalnem programu festivala, ki ta čas poteka v Karlovyh Varyh. Za nagrado enega najbolj uglednih evropskih filmskih festivalov se poteguje 14 filmov, zmagovalca pa bodo razglasili v soboto, 7. julija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje