Dunajski filmski sklad je v zadnjih 25 letih sofinanciral več kot 3300 projektov, vključno s 600 celovečernimi filmi in 550 televizijskimi produkcijami. Številni projekti so prejeli prestižne nagrade. Foto: Filmfonds Wien/Joanna Pianka
Dunajski filmski sklad je v zadnjih 25 letih sofinanciral več kot 3300 projektov, vključno s 600 celovečernimi filmi in 550 televizijskimi produkcijami. Številni projekti so prejeli prestižne nagrade. Foto: Filmfonds Wien/Joanna Pianka

Glavni cilj sklada Filmfonds Wien je okrepiti vlogo Dunaja kot vodilnega filmskega središča in ga postaviti v ospredje mednarodne filmske produkcije. Da bi to dosegli, je mesto, pod okriljem katerega deluje sklad, v letu 2024 za filmske projekte namenilo 13,5 milijona evrov. S tem ne le ustvarja ugodne pogoje za filmsko ustvarjanje, temveč tudi krepi svoj položaj v globalni filmski industriji ter potrjuje svojo zavezanost kreativnim industrijam, so sporočili iz ljubljanske podružnice Mednarodnih pisarn mesta Dunaj.

Sorodna novica Predlog proračuna: Ministrstvo za kulturo bo v letu 2025 razpolagalo s 325 milijoni evrov

Film kot gospodarska panoga
Ob tem na Dunaju izpostavljajo, da filmska promocija ni le kulturni, temveč tudi pomemben gospodarski dejavnik, ki poganja celoten sektor. Vsak vložen evro v subvencije prinaša petkratni finančni učinek, kar ustvarja nova delovna mesta in spodbuja inovacije v panogi.

Sklad dodeljuje povratne in nepovratne dotacije za razvoj, produkcijo in distribucijo filmov, pri čemer upošteva njihov kulturni in umetniški pomen ter prispevek k razvoju dunajske filmske industrije. Neposreden učinek na lokalno filmsko krajino je namreč ključno merilo za dodelitev sredstev, ki morajo v celoti prispevati k zaposlovanju dunajskih filmskih ustvarjalcev, uporabi mestne filmske infrastrukture ali promociji Dunaja kot osrednje filmske lokacije.

Dunaj hoče biti filmska prestolnica
Poleg finančne podpore sklad nastalim filmom aktivno pomaga pri doseganju čim širšega občinstva. To velja posebno za avstrijske produkcije, ki so nastale na Dunaju. Deluje tudi kot osrednja platforma za filmsko ustvarjanje v mestu, saj nudi strokovno svetovanje, povezuje ključne akterje in spodbuja partnerstva, tako na regionalni kot mednarodni ravni.

"Dunaj se je v zadnjih desetletjih uveljavil kot resno filmsko in medijsko središče. Poleg urbanega, mednarodnega in sproščenega ozračja, ki je ključno za razvoj umetniških in ustvarjalnih potencialov, ima mesto tudi potrebno infrastrukturo in čudovite izvirne lokacije," je ob jubileju Dunajskega filmskega sklada poudaril župan avstrijske prestolnice Michael Ludwig.