Pri pripravi predlogov proračunov so po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za kulturo Marka Rusjana zasledovali predvsem cilje koalicijske pogodbe in cilje, ki jih določa letos sprejeta resolucija o nacionalnem programu za kulturo za obdobje med letoma 2024 in 2031. Ti cilji so bili sicer načrtovani že za letošnje leto, a je bilo nato zaradi uničujočih poplav v lanskem letu treba proračun prilagoditi.
Za leto 2025 je bil sprejet proračun v znesku 234.87 milijona evrov, predlog rebalansa za prihodnje leto po besedah državnega sekretarja predvideva 271.76 milijona evrov, kar pomeni povečanje proračuna za 36.89 milijona evrov.
Poudaril je, da v to niso zajeta kohezijska sredstva, sredstva iz načrta za okrevanje in odpornost, sredstva iz solidarnostnega sklada ter sredstva iz sklada za podnebne spremembe. Skupni znesek sredstev, s katerimi bo ministrstvo razpolagalo v prihodnjem letu, je tako po njegovih besedah 325 milijonov evrov.
Več sredstev med drugim za slovenski film, JAK in EPK
Sredstva za slovenski film se s predlogom proračuna povečujejo na 14,4 milijona evrov, za 4,75 milijona več, kot je na postavkah na voljo v tem letu, in 3,6 milijona evrov več od prvotno sprejetega proračuna za leto 2025. Sredstva za medije se zvišujejo za milijon evrov. Za Evropsko prestolnico kulture 2025 (EPK) se postavka v proračunu povečuje za 1,5 milijona evrov, skupaj bo za EPK v letu 2025 na voljo pet milijonov evrov.
Za Javno agencijo za knjigo bo na voljo 1,16 milijona evrov več, skupaj pa 6,9 milijona evrov. Javnemu skladu RS za kulturne dejavnosti (JSKD) sredstva povečujejo za skoraj pol milijona, skupaj bo na voljo 5,55 milijona evrov.
Za leto 2026 je predviden proračun v približno enakem znesku kot za leto 2025, je še povedal državni sekretar Rusjan.
Pomisleki na račun centralizacije in posameznih področij
V razpravi je Andrej Hoivik (SDS) pozdravil dvig sredstev za JSKD, kritičen pa je bil glede višine sredstev za kulturno dediščino, arhive in knjižnično dejavnost, premalo sredstev je po njegovem mnenju namenjenih tudi promociji slovenskega jezika. Zoran Mojškerc (SDS) pa je opomnil, da je glede razpisov za obnovo kulturne dediščine kohezijska regija zahodna Slovenija zapostavljena.
Državni sekretar Rusjan je pojasnil, da je za področje javne kulturne infrastrukture predviden razpis v višini dva milijona evrov, razpis je predviden tudi za kulturne spomenike, poleg tega država vlaga v spomenike, ki so sicer v državni lasti, a učinkujejo tudi na kraje. Kar se tiče sredstev za knjižnično gradivo, se povečujejo za približno 200.000 evrov v primerjavi z letos, kar zadeva promocijo slovenskega jezika pa ta poteka na različnih ravneh, poleg tega se povečujejo sredstva za JAK.
Poslanci Levice in Svobode so predloga proračunov pozdravili. Kot je ob tem povedala Andreja Rajbenšu (Svoboda), dokazujeta, da ministrstvo izpolnjuje koalicijske zaveze. Dvig sredstev za kulturo je pozdravila tudi Iva Dimic (NSi), se ji pa ob tem, kot je dejala, zastavlja vprašanje, ali bodo vsi ustvarjalci obravnavani na enak način, ali pa bodo do sredstev prišli le izbranci.
Odbor za kulturo bo o predlogih proračunov pripravil mnenje in ga poslal odboru za finance kot matičnemu delovnemu telesu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje