Ameriški mediji mu očitajo, da je izdajalec. Foto: Reuters
Ameriški mediji mu očitajo, da je izdajalec. Foto: Reuters
Clooney je v kratkem posnel dva filma s politično vsebino. Foto: Reuters
Lahko noč in srečno
Pri filmu Lahko noč in srečno je Clooney sedel na režiserski stolček in odigral manjšo vlogo. Foto: RTV SLO

Njihov bes je priklical s filmoma, s katerima se tudi poteguje za oskarja - Lahko noč in srečno ter Siriana. Za britanske medije je ameriški igralec in režiser povedal, da so ga nekateri mediji v domovini skoraj križali, ker si je drznil na glas nasprotovati dogajanju v Iraku.

"Ameriški mediji so me križali kot izdajalca domovine, ker trdim, da bi si morali zastaviti nekaj vprašanj, preden smo se podali v vojno," je izdal sodelavec pri dveh filmih, od katerih oba nosita pomembno politično sporočilo. Clooney je bil že prej znan kot eden pomembnejših nasprotnikov Busheve vlade, a v filmih ljudem ni govoril, kaj si morajo misliti, se brani. "Nikoli nisem priredil tiskovne konference in rekel:

"Tole si morate misliti." Zastavil sem samo nekaj vprašanj in rekel, da so pač to vprašanja, za katera mislim, da jih imam pravico zastaviti. Na tem je bila tudi utemeljena naša vlada," je sonarodnjake spomnil Clooney, nominiranec za oskarja za režijo filma Lahko noč in srečno. Igralec in režiser je še dejal, da sta oba filma, tako Lahko noč in srečno kot tudi Siriana, nalašč narejena zelo subtilno in da so posebej pazili, da gledalcev ne bi prestrašili s posebnim sporočilom. Ko ljudem poveš, kaj bi si morali misliti, pravzaprav nikoli ne deluje, je prepričan Clooney.

Režiser prav tako priznava, da noben izmed njegovih novih filmov ni optimističen in da je lahko odsotnost vsake prave spodbudne misli taka, da človeka spravi v depresijo. "Vsaj v moji domovini vlada občutek, da je vse preveliko, zato ne moremo storiti nič. Te lahko spravi v globoko depresijo? Seveda te lahko. Toda želim si, da bi lahko čez 25 let vsaj rekel, da sem se za nekaj zavzemal," je dejal Clooney, ki še pravi, da je bil eden izmed namenov obeh filmov izraziti glas opozicije - vse tri veje oblasti so namreč v ZDA v roki iste stranke.

Še posebej zahtevno naj bi bilo snemanje filma Lahko noč in srečno, saj se je v ZDA spet pojavilo gibanje, ki trdi, da je imel senator McCarthy prav, in se trudi znova napisati zgodovino. Prav zato so morali natančno raziskati vsa dejstva - "Če bi katerega izmed njih napačno navajali in interpretirali, bi nas odrinili na obrobje," je prepričan Clooney.