Nominacija bo akademija objavila danes ob 5.30 po pacifiškem času, kar je ob 14.30 po srednjeevropskem času. Razglasitev, ki jo vodita igralca Bowen Yang in Rachel Sennott, v živo spremljamo tudi na MMC-ju.
Nominacije bo akademija objavila med virtualnim dogodkom, mediji v živo ne bodo imeli možnosti prisostvovati na razglasitvi.
Letošnje nominirance za oskarje bi morali po prvotnih napovedih izvedeti že v petek, 17. januarja, a so jo zaradi hudih požarov, v katerih je zgorelo 12.000 domovanj, prestavili najprej na nedeljo, 19. januar, nato pa na današnji dan.
Obrisi kategorije za najboljši mednarodni film
Približen obris seznama smo si lahko ustvarili že na podlagi nekaterih že podeljenih nagrad, kot so denimo zlati globusi, poleg tega je akademije 17. decembra lani objavila ožji izbor filmov za oskarje v desetih kategorijah, tudi za mednarodni celovečerni film. Sem se je uvrstilo 15 filmov: brazilska dokumentarna drama Ainda Estou Aqui (naslov za angleški trg je I'm Still Here), komedija Une langue universelle (Universal Language) iz Kanade, češki zgodovinski triler Vlny (Waves), danska zgodovinska drama Dekle z iglo in veliki favorit letošnje sezone nagrad, francoski glasbeni film Emilia Pérez (film je že slavil na evropskih filmskih nagradah in zlatih globusih). V ožjem izboru so še politični triler Seme svetega figovca iz Nemčije, islandska romantična drama Snerting (Touch), irska črna biografska komedija Kneecap, italijanska drama Vermiglio iz Italije, latvijski animirani film Valovanje, norveška psihološka drama Armand, palestinski dokumentarec Iz ničelne točke, dokumentarec Dahomej iz Senegala, tajska komedija Lahn Mah (How to Make Millions before Grandma Dies) ter triler Santosh iz Združenega kraljestva.
Letošnji slovenski kandidat je bil film Odrešitev za začetnike
Slovenski kandidat za oskarja za mednarodni celovečerni film je bila letos Odrešitev za začetnike režiserke in scenaristke Sonje Prosenc. Film je izbrala Zveza društev slovenskih filmskih ustvarjalcev, a se drama o disfunkcionalni družini ni uvrstila v ožji izbor. To doslej še ni uspelo nobenemu slovenskemu filmu. Je pa France Štiglic kot režiser hrvaškega filma Deveti krog z letnico 1960 edini slovenski režiser, ki je bil nominiran za oskarja za najboljši tujejezični film. Leta 2001 je mednarodnega oskarja za BiH osvojila Nikogaršnja zemlja Danisa Tanovića, ki je nastala (tudi) v manjšinski slovenski koprodukciji.
Podelitev oskarjev, ki bo že 97. po vrsti, bo potekala v hollywoodskem teatru Dolby v nedeljo, 2. marca. V vlogi voditelja te osrednje hollywoodske noči se bo prvič preizkusil petkratni dobitnik emmyja Conan O'Brien. Na tem mestu bo nasledil komika Jimmyja Kimmla, ki je po štirikratnem vodenju podelitve to zavrnil.
Lani je največ oskarjev, sedem, osvojila biografska drama Oppenheimer – za najboljši film, pa tudi za režijo ter igralca v glavni in stranski vlog.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje