Sicer so letošnje nominacije za oskarje prerazporejene precej enakomerno: kar šest filmov je nominiranih za po šest nagrad vsak.
To so francosko-britanska koprodukcija o izgubi spomina The Father, biografska drama o izdaji vodje črnih panterjev Freda Hamptona Judas and The Black Messiah, film o posledicah gospodarske krize Dežela nomadov, priseljenska drama Minari, zgodba o bobnarju z okvaro sluha Sound of Metal in drama Sojenje čikaški sedmerici, ki popisuje resnično sojenje sedmerici protestnikov proti vietnamski vojni.
Vsi našteti filmi so nominirani za oskarja za najboljši film, poleg njih pa je v osmerici najboljših še drama o maščevanju Obetavna mladenka (Promising Young Woman), ki gre v boj za nagrade akademije s petimi nominacijami.
Zgodovinske nominacije za režiserke
Tokrat se je prvič v skoraj stotih letih zgodilo, da sta v kategoriji najboljše režije nominirani kar dve avtorici: Emerald Fennell lahko nagrado dobi za Obetavno mladenko, Chloe Zhao pa za Deželo nomadov, ki ji je prinesla že zlati globus za najboljšo režijo. Zhao je prva nebelska nominiranka v tej kategoriji, Fennell pa prva ženska, nominirana za svoj režijski prvenec. V celi zgodovini nagrade je bila doslej za najboljšo režijo le enkrat nagrajena ženska – Kathryn Bigelow leta 2010 za Bombno misijo.
Presenečenje med nominacijami za najboljšo režijo je tudi to, da je v izbor pripel Danec Thomas Vinterberg s svojo črno komedijo Nažgani. Med vsemi petimi nominiranci je bil že kdaj prej nominiran le David Fincher (Mank), a ni nikoli dobil oskarja. (Akademija pa je izpustila Arona Sorkina, ki so mu mnogi pripisovali dobre možnosti za nominacijo za Sojenje čikaški sedmerici. Prav tako so spregledali Regino King, režiserko filma One Night in Miami.)
Nič več #OscarsSoWhite
Petkrat je nominirana glasbena drama Ma Rainey's Black Bottom: med drugim lahko postumnega igralskega oskarja dobi lani umrli Chadwick Boseman. Poleg njega so za najboljšo glavno vlogo nominirani še Riz Ahmed (Sound of Metal), Anthony Hopkins (The Father), Gary Oldman (Mank) in Steven Yeun (Minari).
Tudi z razglasitvijo petih najboljših igralk je postalo jasno, da je akademija poskušala preseči tradicionalno nominiranje samih belcev: v boju za nagrado ostajajo Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom), Andra Day (The United States vs. Billie Holiday), Carey Mulligan (Obetavna mladenka), Vanessa Kirby (Pieces of a Woman) in Frances McDormand (Dežela nomadov). Med dvajsetimi nominiranci za najboljšo igro je devet nebelskih igralk in igralcev. Viola Davis, ki je oskarja osvojila leta 2016 z dramo Fences, je s štirimi nominacijami največkrat nominirana temnopolta igralka vseh časov.
Po številu nominacij je vse velike, tradicionalne studie tudi tokrat prehitel Netflix, ki je z lastnimi produkcijami nabral kar 35 nominacij. To najbrž ni presenečenje po letu, ko so bili še številni studii svoje filme prisiljeni poslati na platforme za pretočne vsebine. A spomnimo lahko, da je imel Netflix že lani 24 nominacij, pa so na koncu domov odnesli samo dva oskarja.
Drugo odlično leto zapored za Južno Korejo
Južnokorejska igralka Yuh-Jung Youn, ki v drami Minari igra samovoljno, prepirljivo babico, je prva korejska igralka z oskarjevsko nominacijo v zgodovini. Za igralskega oskarja je prav tako nominiran Steven Yeun, ki v filmu igra njenega zeta; Lee Isaac Chung lahko dobi oskarja tako za režijo kot za izvirni scenarij. Film je namreč navdahnila njegova lastna izkušnja odraščanja v priseljenski družini sredi ruralne Amerike.
Lahko Jasmila Žbanić premaga Nažgane?
V izboru za najboljši mednarodni film se je znašla tudi Bosna in Hercegovina: njihov adut je vojna drama Quo vadis, Aida?, v kateri Jasmila Žbanić popisuje genocid v Srebrenici. Favorit v kategoriji je sicer danska črna komedija Nažgani, v kateri Thomas Vinterberg prek teme alkoholizma načenja vprašanja depresije in krize srednjih let. (Ne pozabimo: Vinterberg je nominiran tudi za najboljšo režijo.) V tej kategoriji so sicer nominirani še Hong Kong (Boljši časi), Romunija (Kolektiv) in Tunizija (Mož, ki je prodal svojo kožo).
Romunski veliki met
Romuniji je letos uspel isti podvig kot lani Severni Makedoniji: njihov film je nominiran tako za najboljši mednarodni film kot za najboljši dokumentarec. Najbrž upajo, da bo imel Kolektiv režiserja Alexandra Nanaua, ki razgalja korupcijo zdravstvenega sistema, več uspeha kot lani Medena dežela, ki je ostala brez obeh oskarjev.
Nominirance v vseh 23 kategorijah sta v prenosu v živo razkrila zakonca Nick Jonas in Priyanka Chopra.
Podelitev 93. oskarjev se bo odvila 25. aprila – tako pozno v letu jih niso podeljevali še nikoli v zgodovini nagrade.
Demokratizacija, ki korusti ponudnikom pretočnih vsebin
Za nominacijo v najpomembnejši kategoriji morajo filmi sicer tradicionalno izpolnjevati več čisto tehničnih zahtev, kot so dolžina in minimalno obdobje distribucije v kinih, a so člani akademije tokrat kriterije zaradi pandemije nekoliko omilili.
Pred pandemijo so morali biti filmi, da so se lahko potegovali za nominacijo, dolgi več kot 40 minut, do predvidenega datuma pa so morali biti na ogled v kinu v najmanj šestih večjih ameriških mestih. Zaradi zaprtih kinematografov v času pandemije pa je akademija, ki šteje več kot 9000 članov, sklenila, da v izbor za nominacijo izjemoma spusti filme, ki so bili namesto v kinodvoranah predvajani prek pretočnih kanalov.
Letos ne bomo priča samo klasični situaciji, da na oskarjih ne bodo zastopani najbolj gledani blockbusterji leta – tokrat je v igri več filmov, ki so komajda videli veliko platno (ali pa sploh ne).
Kako preprečiti strmoglav padec gledanosti?
Producente bo – najbrž upravičeno – lahko skrbela tudi gledanost same podelitve. letošnji zlati globusi, ki so potekali v virtualni različici, so imeli denimo rekordno nizko gledanost; ogledalo si jih je samo 6,9 milijona ljudi, kar je 64 odstotkov manj kot leta 2020.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje