Sergej Eisenstein slovi kot eden prvih filmskih ustvarjalcev, ki so se zavedali moči tehnike montaže. Foto:
Sergej Eisenstein slovi kot eden prvih filmskih ustvarjalcev, ki so se zavedali moči tehnike montaže. Foto:
Josip Stalin
Josip Stalin je skušal prek filmov ljudstvu posredovati ideološke maksime svoje interpretacije realnega socializma.

Ki pa ga lahko hitro odpravi. Izšel je namreč DVD z računalniško obdelano sliko Eisensteinovega nemega filma Generalova linija iz leta 1927. Tokratna izdaja prinaša tudi povsem na novo posneto spremljevalno orkestralno glasbo. Film je nastal po naročilu Stalina, ki se je zavedal velike moči filmskega medija pri nadzorovanju množic. Film naj bi slavil moč mehanizacije kmetijstva, s pomočjo katere je mogoče odpraviti lakoto. Eisenstein je Stalinovo vodilo upošteval, a je s tehniko montaže v scenarij prebrisano vnesel nekaj skoraj subverzivnih prizorov.

Sergej Eisenstein je delal nekoliko po svoje
Ravno izjemna dodelanost tehnike montaže in njena bistroumna uporaba sta bili posebnost dela Sergeja Eisensteina. Režiser je tako v svoje filme 'infiltriral' številne prizore, ki so pravzaprav nasprotovali osnovnemu sporočilu filma. V Generalovi liniji, ki naj bi slavila moč ruskega naroda in veliko prihodnost, ki ga čaka (k temu naj bi najbolj prispeval hiter industrijski razvoj), najdemo nekaj zares avantgardnih in skoraj perverznih motivov. Seveda ni treba opozoriti, da je Stalin kot vesten pripadnik socialnega realizma zametoval vsako avantgardno umetnost, ki jo je razumel kot kaprico duhovno šibkih in sanjavih posameznikov, ki slabijo narod.

Molzne stroje, ki bruhajo mleko, in parjenje goveda so nekateri označili celo za poskus umetniškega pornografskega filma. To je seveda samo osebna interpretacija nekaterih filmskih kritikov, ki jih občasno v navdušenju nad enim izmed začetnikov umetniškega filma nekoliko zanese in začno Eisensteinu pripisovati celo dejanja, ki jih sam morda niti ni načrtoval.