Na drugem zasedanju pred dnevi je izvršni odbor sklada Eurimages podprl koprodukcije 33 igranih, treh dokumentarnih in dveh animiranih filmov v skupnem znesku 9.652.000 evrov.
Med podprtimi projekti sta tudi dva slovenska igrana celovečerna filma, so sporočili iz Slovenskega filmskega centra. Skozi zgodbo o odraščajoči deklici Luciji v Little Trouble Girls se režiserka Urška Djukić dotika glavne teme svojih filmov, vpliva družbenih vzorcev in pravil, ki se skozi generacije prenašajo na dekleta in njihovo dojemanje lastnega telesa. Slovensko-italijansko-hrvaška koprodukcija je od Eurimagesa prejela 250.000 evrov.
"Vesel sem, da je nadnacionalni sklad pri Svetu Evrope Eurimages prepoznal kakovost projekta Little Trouble Girls in talent režiserke Urške Djukić. S to podporo smo še enkrat dokazali, kako je slovenska filmska ustvarjalnost s koprodukcijami vpeta v regionalne in mednarodne tokove filmskega financiranja in sodelovanja," je dejal glavni producent Jožko Rutar (SPOK Films), producenti so še Miha Černec in David Cej za produkcijo Staragara I.T. (Italija) in Katarina Prpić za produkcijo Izazov 365 (Hrvaška), koproducentki filma pa sta produkcijska hiša Nosorogi in RTV Slovenija.
Film so finančno že prej podprli Slovenski filmski center (SFC), direkcija za film italijanskega ministrstva za kulturo, sklad za avdiovizualne medije Furlanije - Julijske krajine, filmska komisija Furlanije - Julijske krajine in Hrvaški avdiovizualni center (HAVC). Film nastaja s podporo programa Arri International Support Programme.
Otroški film Blok 5 je od Eurimagesa prejel 150.000 evrov. Film, ki ga bo režiral Klemen Dvornik, nastaja po scenariju Dore Šuštić in pripoveduje o dvanajstletni Almi, ki izve, da bo igrišče v njeni novi soseski postalo parkirišče. Še huje, dela bo nadzoroval njen oče, gradbeni inženir. Alma se v bitki za igrišče poveže z lokalnimi skejterji in upre odraslim.
Film nastaja v koprodukciji Slovenije s Hrvaško, Srbijo in Češko. Koproducenti filma so še Zavod December (zanj Vlado Bulajić in Lija Pogačnik), RTV Slovenija, češki BFilm (Jakub Rálek), srbski Living Pictures (Dimče Stojanovski) in hrvaški Antitalent. Financerji filma so Slovenski filmski center, Filmski center Srbije (FCR), Češki filmski sklad in Hrvaški avdiovizualni center (HAVC). Poleg Eurimagesa je film podprla evropska komisija prek programa Media.
"Smo izjemno veseli in ponosni, da je mednarodna komisija potrdila kakovost in potencial našega filma. Prejetje Eurimages subvencije je izrednega pomena za filme, ki nastajajo v državah z nizko produkcijsko zmogljivostjo. Poleg boljših produkcijskih pogojev nam bo podpora pomagala tudi povečati mednarodno vidljivost projekta. Zdaj z dodatno spodbudo in motivacijo vstopamo v snemanje, ki je za vogalom," je dejal glavni producent filma Blok 5 Brana Srdić (A Atalanta).
Med 33 koprodukcijskimi projekti jih 18 režira ali sorežira ženska
Eurimages je podporni sklad Sveta Evrope za kulturo, ki deluje od leta 1989 in združuje 38 držav članic Sveta Evrope in Kanado, njegov namen pa je spodbujati neodvisno filmsko ustvarjanje in koprodukcije med državami članicami, ki jim nudi finančno podporo za celovečerne, animirane in dokumentarne filme. S ciljem promoviranja žensk v filmskem sektorju in izboljšanja njihovega dostopa do javnih sredstev je med 33 koprodukcijskimi projekti, podprtimi na tem razpisu, 18 takih, ki jih bodo režirale ali sorežirale režiserke, kar predstavlja 56,36 odstotka dodeljenih sredstev. V okviru strategije za enakost spolov je upravni odbor Eurimagesa podprl tudi sedem pobud, ki bodo od leta 2024 do 2026 prejele sredstva za vsebine, s katerimi podpirajo načelo enakosti spolov v filmskem sektorju. Izbrali so tudi tri filmske festivale, na katerih bodo v letih 2024, 2025 in 2026 podelili letno nagrado audentia, mednarodno nagrado za najboljšo filmsko avtorico, ki so jo uvedli leta 2016 z namenom poudariti dela filmskih ustvarjalk in ozaveščati o statusu žensk v filmski industriji, so še sporočili iz SFC-ja..
Od ustanovitve leta 1988 je Euroimages podprl 2409 koprodukcij v skupnem znesku približno 685 milijonov evrov in 51 slovenskih manjšinskih koprodukcij.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje