Poročilo Evropske komisije temelji na odgovorih držav članic na vprašalnik, ki je pokrival vse vidike priporočila o filmski dediščini. Foto:
Poročilo Evropske komisije temelji na odgovorih držav članic na vprašalnik, ki je pokrival vse vidike priporočila o filmski dediščini. Foto:

Digitalna tehnologija sicer ponuja nove možnosti snemanja in predvajanja filmov, obenem pa postavlja tradicionalne načine zbiranja in ohranjanja filmov pred nove izzive, ugotavlja komisija v poročilu o izvajanju priporočil za ohranitev filmske dediščine iz leta 2005. "Digitalne tehnologije se stalno razvijajo in kar se danes zdi revolucionarno, bo morda čez deset let že zastarelo. Zato je nujno, da ustanove za filmsko dediščino spremljajo, prevzemajo in razvijajo nove tehnologije, da bodo tako zagotovile ohranitev evropskih filmov," pozivajo v Bruslju.

Filmi za vsakogar za vedno
Evropska komisarka za digitalno agendo Neelie Kroes je ob tem poudarila, da bi morali biti filmi na razpolago "vsakomur za vedno", saj je evropska filmska proizvodnja eden izmed zakladov kulture našega časa. Evropska komisija v poročilu institucije, pristojne za ohranitev evropske kulturne dediščine, poziva k novemu pristopu pri shranjevanju in dostopanju do evropske filmske dediščine, saj tradicionalni pristop ne zagotavlja ohranitve te dediščine za prihodnje generacije.

Za obširne digitalne knjižnice
Poleg tega Evropska komisija poziva, naj si pristojne institucije še naprej prizadevajo za povečanje števila filmov in drugega filmskega gradiva, ki je javnosti dostopno v evropski digitalni knjižnici Europeana. Poročilo Evropske komisije temelji na odgovorih držav članic na vprašalnik, ki je pokrival vse vidike priporočila o filmski dediščini. To je že drugo poročilo o izvajanju priporočil iz leta 2005. Prvo je bilo objavljeno avgusta 2008.