Domorodci so bili letos nominirani za tujejezičnega oskarja. Foto: Spletna stran filma
Domorodci so bili letos nominirani za tujejezičnega oskarja. Foto: Spletna stran filma

Več tisoč Gurkov, pogumnih borcev nepalskega rodu, ki so se v veliko vojnah v posebnih četah borili za Britance, je pred dnevi protestiralo pred britanskim parlamentov v Londonu - zahtevali so, da se končno uredi vprašanje njihovih pokojnin. Francija in Velika Britanija sta se namreč tu obnašali zelo podobno.

Največja težava so pokojnine
Francija je, potem ko so afriške kolonije v 60. letih 20. stoletja postale neodvisne, tamkajšnjim vojnim veteranom nepošteno zamrznila vojne pokojnine. Podobno je naredila Velika Britanija, kjer upokojeni Gurki (za Britance so se borili že v 19. stoletju) upajo, da bo težava (ne gre le za pokojnine, ampak tudi pravico do britanskega državljanstva) po zaslugi filma, ki je bil letos nominiran za tujejezičnega oskarja, morda hitreje rešena.

Film je zbudil Chiraca
Protestnikom se je v Londonu pridružil tudi režiser Domorodcev Rachid Bouchareb. "Francija in Velika Britanija sta novačili vojake v nekdanjih kolonijah. Bilo bi čudovito, če bi film pripomogel, da se to uredi tudi v Veliki Britaniji," je izjavil. Domorodci (Indigenes) so lani vsaj nekoliko "zbudili" Francijo, saj so Francozi videli, kako njihova vlada ravna z vojaki iz severne Afrike, ki so se med drugo svetovno vojno borili za Francijo. Mediji so o vprašanju zamrznjenih pokojnin veliko razpravljali, na pristisk javnosti pa je Jacques Chirac podprl spremembo zakona o veteranskih pokojninah.

Bo tudi Blair odprl oči?
Trenutno naj bi kar 22.000 veteranov iz vrst bojevitih Gurkov, ki so se upokojili pred letom 1997, dobivalo premajhne britanske pokojnine oziroma ostalo brez pokojnin. Upokojeni pešaki tako dobivajo le 1.185 funtov pokojnine letno, zato jih je veliko odšlo v Irak, kjer delajo kot varnostniki. Eden izmed protestnikov v Londonu je povedal: "Film je odprl oči Chiracu, morda jih bo tudi Tonyju Blairu." Bouchareb, ki je francoski in alžirski državljan, se je v Domorodcih lotil žalostne usode vojakov, ki so jih Francozi med drugo svetovno vojno novačili v svojih kolonijah v severni Afriki in jih pošiljali v prve bojne vrste, kjer so največkrat namesto Francozov končali kot "hrana za topove".