Zgodovina nas uči, da v (gospodarsko) težkih časih obisk kinematografov raste: dober film je nenazadnje najlažji, čeprav le začasen pobeg pred resničnostjo. No, brez skrbi, pred nami ni še eno leto neštetih filmskih priredb stripov. Sledi deset filmov (in enega za dobro mero), ki jih najbolj nestrpno čakamo (v oklepaju ob naslovu je mesec premiere v domovini). Vrstni red je naključen.
Watchmen (marec)
Watchmen je kot (zdaj že kultni) strip Alana Moora in Dava Gibbonsa izhajal v letih 1986 in 1987. V knjižni izdaji, ki je obsegala 12 nadaljevanj, je osvojil nagrado hugo in bil uvrščen med 100 najboljših romanov revije Time. V Združenih državah leta 1985, kamor je zgodba umeščena, so superjunaki še vedno resničnost. Zaplete se ob umoru enega izmed njih, kar gledalca potegne v vrtinec skrivnosti in zarot. Filmske priredbe, o kateri se govori že od leta 2001 in kateri se je Moore upiral z vsemi štirimi, se je lotil Zach Snyder. Za tiste, ki strip poznate: konec zgodbe so spremenili, fotografije, ki smo jih lahko videli do zdaj, pa pričajo, da so ustvarjalci skušali ostati čim bolj zvesti izvirnim Gibbonsovim ilustracijam. Ne vemo, kako bo Moorova alegorija hladne vojne v paralelnem vesolju sprejeta, skoraj gotovo pa je, da si bo film ogledal vsak stripovski navdušenec na zahodni polobli.
Dorian Gray (november)
Za kultni roman Oscarja Wilda to seveda ne bo prva ekranizacija (zgodba o večno mladem lepotcu se zdi tovarni sanj pisana na kožo), a tokrat se je zbrala resnično elitna britanska igralska zasedba z Emilio Fox in Colinom Firthom, ki je že zdavnaj dokazal, da se znajde tudi zunaj ekranizacij romanov Jane Austen. Kljub temu pa Firth ne bo Dorian - to vlogo so zaupali mlademu Benu Barnesu, ki se je za zdaj dokazal le v princu Kaspijanu (pred tem pa menda v nekem bojbendu).
Sherlock Holmes (november)
Tega Sherlocka od neštetih filmskih upodobitev pred njim ločuje to, da ga bo igral mrkogledi Robert Downey Jr.; njegov prizemljeni pribočnik Watson bo Jude Law. "Ne bo šlo za tradicionalni film Guya Ritchieja, ampak za novi film Guya Ritchieja," obljublja režiser - torej se Holmes in Watson ne bosta spravila v nemilost britanskega kriminalnega podzemlja .... Film bo vseeno "ritchiejevsko" hiter - in da bo vse skupaj še bolj zanimivo, za lato 2009 komedijo o slavnem detektivu obljublja tudi Sacha Baron Cohen.
Devet (december)
V letu, ko novih prired starih filmov (spet) ne bo manjkalo, bo ena najbolj zanimivih najbrž Nine. Gre namreč za reinterpretacijo Fellinijeve klasike 8½ - s to razliko, da bodo ... peli. Muzikal že, a verjetno ne tipa Mamma Mia: zvezdniški ekipi (Nicole Kidman, Daniel Day-Lewis, Sophia Loren, Penelope Cruz in Judi Dench) dirigira režiser Rob Marshall. Guida Contija, režiserja, ki brodi skozi nekakšno halucinogensko osebno krizo, bi moral po prvih načrtih igrati Javier Bardem, a je zaradi prenatrpanega urnika od projekta odstopil. Fellinijevi oboževalci so že zdaj besni, preostali pa za zdaj le skeptični.
Ptiči (datuma še ni)
Veliko podrobnosti o priredbi v marsikaterem pogledu najsrhlivejšega Hitchcockovega filma še ni znanih. Nova "Hitchcockova blondinka" bo Naomi Watts namesto Tippi Hendren, govori pa se celo o Georgeu Clooneyju v vlogi šarmantnega odvetnika Mitcha Brennerja, ki junakinjo pripelje v zakleti Bodega Bay. No, nekdanja manekenka Tippi, za katero so bili Ptiči prva večja igralska vloga, vsega skupaj ne odobrava "Odvratno se mi zdi, prav žaljivo. Skušati kopirati tako umetnino je nekaj podobnega, kot na novo slikati Mona Liso," je izjavila. Upajmo, da bo končni rezultat boljši, kot je bil Psiho Gusa Van Santa (1998).
Harry Potter in polkrvni princ (julij)
Pustimo "malenkost", da večina evropskih in ameriških mladoletnikov že ve, kako se vse skupaj konča: šesti in predzadnji film po neverjetno uspešni, a medtem že končani sagi J. K. Rowling bo v kinematografih brez dvoma oblegan. Zanimiv podatek: določeni odlomki scenarija so lani pisateljico "prisilili", da je med promocijo zadnje knjige izdala, da je Albus Dumbledore pravzaprav gej. Premiera bi morala biti že novembra letos, a so jo raje potisnili v sezono spektaklov - poletje.
Inglourious Basterds (junij)
Quentin Tarantino se vrača z eklektično igralsko ekipo (Brad Pitt, Mike Myers in Rod Taylor, zvezda zgoraj omenjenih Hitcockovih Ptičev) in se namesto v ameriško podzemlje tokrat spušča v bojne jarke 2. svetovne vojne. "The Bastards" iz naslova je namreč skupina judovsko-ameriških vojakov, ki naj bi z brutalnimi umori nacistov širila strah po tretjem rajhu. Sliši se kot križanec med klasično tarantinovsko estetiko, The Dirty Dozen, in kakšnim filmom o nacistih, ki zadnje čase klijejo kot gobe po dežju. In ne, pri črkovanju naslova se nismo zmotili.
Terminator: Salvation (junij)
Franšiza ubijalskih robotov vstaja od mrtvih - le kalifornijski guverner je kakopak prezaposlen z vladanjem, da bi se pojavil kot kultni ubijalski kiborg. Nadomestil ga bo Roland Kickinger, družbo pa mu bodo delali Anton Yelchin, Sam Worthington in Helena Bonham-Carter. Pred nami je težko pričakovana "vojna v prihodnosti", na katero so namigovali prejšnji filmi. Christian Bale se je na petah uspeha Temnega viteza zagrizel v drug trd oreh: igral bo Johna Connorja, ki ga terminatorji skušajo iztrebiti že tri filme.
S. Darko (datuma še ni)
Nepričakovano nadaljevanje čudaškega, nerazumljivega, sanjskega (a izvrstnega) filma iz leta 2001: fanatični privrženci filma Richarda Kellyja so nad napovedjo nadaljevanja - režiral ga bo Chris Fisher (Kiss The Bride, 2002) - zgroženi in najbrž se bo že na forumih pred premiero odločilo, ali film v kinematografih lahko preživi dalj kot kakšen teden. Po drugi strani pa tudi prvemu delu nihče ni prerokoval takega kultnega statusa ... Zgodba bo postavljena v leto 1995, sedem let po dogodkih iz Donnieja Darka. S. iz naslova je Donniejeva mlajša sestra Samantha (Daveigh Chase), ki se po bratovi smrti pri sedemnajstih počuti popolnoma spregledano. Z najboljšim prijateljem se odpravi v Hollywood, a spotoma v nekem majhnem mestecu na njuni poti v zemljo trešči meteorit. Samantho začnejo mučiti videnja, v katerih se ji razkriva konec vesolja ...
2012 (julij)
Pravijo mu "Master of disaster" in s filmi katastrofe, kakršni so bili Dan neodvisnosti, Godzilla in Dan po jutrišnjem, si je Roland Emmerich vzdevek najbrž zaslužil. Tokrat bo svet uničeval s pomočjo izvrstne igralske zasedbe (John Cusack, Thandie Newton, Woody Harrelson in Danny Glover). Apokaliptično epopejo 2012 je navdinila starodavna majevska napoved konca sveta iz 7. stoletja. Emmerich tokrat resnično ne bo polovičarski: film bo že začel z uničenjem sveta, kakršnega poznamo.
Zvezdne steze (maj)
Enajsti film iz serije Zvezdne steze je režiral J. J. Abrams, ki je skušal franšizo malce poživiti: vsi junaki iz prvotne zasedbe se vračajo, jih pa igrajo drugi, mlajši igralci. Zgodba je namreč postavljena v čas, ko se James T. Kirk (Chris Pine) šele vpisuje na akademijo in prvič ugleda Spocka (Zachary Quinto) - torej tik preden se je začela prva epizoda TV-serije. Spockova mama bo Winona Ryder, legendarni "Prežarči me gor" Scotty pa Simon Pegg.
Ana Jurc
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje