V prihodnjih dveh mesecih nas seveda čaka še "obračun" z letino 2017 v obliki filmskih nagrad; vrhunec sezone nagrad bo 4. marca, ko bo na vrsti podelitev oskarjev. Filmofili pa medtem že preusmerjajo pozornost k ogromni količini morebiti zanimivih filmov, ki prihajajo v prihodnjih 12 mesecih. Hollywood nas seveda ne bo prikrajšal za redni odmerek superjunakov, da pa leto ne bo preveč stripovsko obarvano, se vračajo tudi nekateri najuglednejši avtorji, denimo Steven Spielberg, Wes Anderson, Steve McQueen, Barry Jenkins in Ava DuVernay. Pozabiti ne smemo niti na Martina Scorseseja, ki bo v gangsterski epopeji The Irishman na kupu zbral veterane žanra: Roberta De Nira, Ala Pacina, Joeja Pescija in Harveyja Keitela. Smo na pragu antologijskega filmskega leta? Morda pa res.
The Man Who Killed Don Quixote, r. Terry Gilliam
Terry Gilliam se s filmom o zablodelem vitezu iz Manče ukvarja že neverjetnih 17 let (28 let pa mineva, odkar je sploh dobil idejo za projekt). V končni različici zgodbe o preprostem kmetu, ki mu um omračijo zgodbe o viteških junaštvih, igra Britanec Jonathan Pryce. V igralski zasedbi sta tudi Adam Driver in ukrajinsko-francoska lepotica Olga Kurylenko. Tako bomo prihodnje leto vendarle videli rezultate "kalvarije", ki se je začela leta 2000, takrat še z Jeanom Rochefortom v glavni vlogi; zavarovalnica je takrat projekt prekinila, ker je poplava odnesla večino rekvizitov in kulis, protagonist pa se zaradi poškodbe ni več smel vzpenjati na konja. "Posneti mojo različico Don Kihota je postala zdravstvena nuja," se je še lani v intervjuju za El pais zaklinjal Gilliam. "To je možganski tumor, ki se ga moram znebiti."
First Man, r. Damien Chazelle
Po polomu na podelitvi oskarjev, za katerega seveda ni bil sam kriv, je Damien Chazelle sklenil zapustiti ta svet - s svojim naslednjim celovečercem, biografskim portretom Neila Armstronga, se namreč podaja v vesolje. "Majhen korak za človeka, a ogromen skok za človeštvo" bo v skafandru naredil Ryan Gosling, ki nas je očaral že v Chazellovi Deželi La La. V stranskih vlogah se bohotijo nič manj zanimiva imena: Corey Stoll kot Buzz Aldrin, Claire Foy in Kyle Chandler.
Black Klansman, r. Spike Lee
Po izletu v svet Netflixa bo Black Klansman prvi celovečerec po Chi-Raqu iz leta 2015. Gre za priredbo istoimenske detektivke (in resnične zgodbe!) o agentu, ki se mora infiltrirati v svojo lokalno enoto Ku Klux Klana. Ker gre za film Spika Leeja, si lahko predstavljamo, da se ne bo izogibal vzporednicam z aktualno ameriško družbo in gibanjem Black Lives Matter. Igrajo: Adam Driver, Topher Grace, v glavni vlogi pa se bo predstavil sin Denzela Washingtona, John.
Isle of Dogs, r. Wes Anderson, premiera: marec 2018
Roko na srce, za nami je precej mlačno leto, kar zadeva visokoproračunske animirane filme s podpisi velikih studiev. Leto 2018 je v tem trenutku videti malce obetavnejše: Pixar prinaša nadaljevanje Neverjetnih, veselimo pa se tudi britanske stop-motion animacije Early Man. Najbolj odbit v tem šopku pa bo verjetno Wes Anderson, ki se prvič po Čudovitem lisjaku vrača v svet stop-motion filma. Govoreči psi, izgnani na samoten japonski otok nekje v distopični prihodnosti? In ti psi so Bill Murray, Edward Norton, Tilda Swinton, Frances McDormand in Jeff Goldblum? Težko je krotiti radovednost v povezavi s celovečercem, ki bo odprl ugledni Berlinale.
Widows, r. Steve McQueen
Na Steva McQueena smo po uspehu zgodovinske drame 12 let suženj (2013) že malce pozabili, saj o njem ni bilo ne duha ne sluha (razen tega, da je režiral videospot All Day/I Feel Like That za Kanyeja Westa). Na prvi tir se v letu 2018 vrača z Vdovami (Widows), priredbo televizijske serije o štirih ženskah, ki sklenejo dokončati rop, ki so ga načrtovali njihovi (zdaj že pokojni) možje. V igralski zasedbi med drugim: Viola Davis, Colin Farrell, Daniel Kaluuya, Carrie Coon in Liam Neeson. In ko smo ravno že pri tej temi: veselimo se tudi filma Ocean's 8, nadaljevanja trilogije Ocean's Eleven, v katerem bo vajeti velikopoteznega ropa prevzel elitni vod tatic.
Roma, r. Alfonso Cuarón
V svojem prvem celovečercu po Gravitaciji (od katere so minila že štiri leta!) bo mehiški mojster Alfonso Cuarón prepletel več niti zgodbe o družini, ki na začetku sedemdesetih živi v Ciudadu de Mexicu. Cuarón v svoji domovini ni snemal že vse od filma ceste Jaz pa tebi mamo (2001), izkušnja je bila menda naporna (snemalno ekipo so med drugim napadli in oropali).
Kaj pa blockbusterji?
Vsaj za hip se je treba ustaviti tudi na megalomanski strani filmskega spektra. Po osemnajstih letih grajenja kompleksnega filmskega sveta bodo pri Marvelu končno tvegali svoj veliki met: novi del Maščevalcev, Neskončna vojna, bo natrpan z vsemi superjunaki iz kanona, ki se bodo morali spopasti v vijoličastim vesoljskim despotom, Thanosom (Josh Brolin). A v resnici nas bolj kot ta orjaški spektakel zanimata "prvi afriški superjunak" in Marvelov izlet v za zdaj še neznano kraljestvo Wakanda, domovino karizmatičnega bojevnika in kralja T'Challe; Black Panther v istoimenskem filmu bo Chadwick Boseman.
Za tiste, ki brce in eksplozije radi pospremijo s kako nekorektno šalo, se vrača tudi najvulgarnejši med superjunaki, Deadpool. Zanimivost: tudi tukaj bo osrednjega antagonista igral Josh Brolin.
Namig v času (A Wrinkle in Time), r. Ava DuVernay, prihaja 9. marca
Ava DuVernay je ekranizirala znanstvenofantastično literarno uspešnico o mladi izobčenki (Strom Reid), ki se poda na epsko misijo, na kateri bo postala junakinja. Igralska zasedba je natrpana z zvezdnicami, med katerimi so Reese Witherspoon, Oprah Winfrey in Mindy Kaling. Disney, družinski film in znanstvenofantastična pustolovščina? Pri spodletelem spektaklu Tomorrowland se te tri komponente niso sestavile v omembe vredno celoto, a upajmo, da bo tokrat drugače.
Solo: A Star Wars Story, r. ron Howard, premiera: maj 2018
Ker bo studio Disney očitno do konca časov postregel z eno Vojno zvezd na leto, tudi 2018 ne bo izjema: v kinematografe prihaja naslednja "obzgodba", samostojni film o mladih letih Hana Sola, ki nosi nevznemirljivi uradni naslov Solo: A Star Wars Story. V resnici nad blockbusterjem visi eden največjih vprašajev prihajajočega leta. Studio je sredi dela odpustil režiserja Phila Lorda in Christopherja Millerja in ju nadomestil s tradicionalnejšim, predvidljivejšim Ronom Howardom. Širijo se celo govorice, da novi Han - Alden Ehrenreich - ni dovolj kompetenten igralec in da je bilo potrebnih ogromno popravkov. Pomislek, da svet morda noče gledati Hana Sola, ki ni Harrison Ford, je prav tako na mestu. Toda ali lahko tako velika mašinerija, kot je franšiza Vojna zvezd, res sproducira popolno finančno polomijo?
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje