Nemški režiserji so z zabavnimi in domovinskimi filmi ljudem vlivali upanje v lepšo prihodnost. Foto: Goethe Institut
Nemški režiserji so z zabavnimi in domovinskimi filmi ljudem vlivali upanje v lepšo prihodnost. Foto: Goethe Institut
Hans Deppe, Dekle iz Schwarzwalda
Hans Deppe, Schwarzwalda - prvi pravi nemški domovinski film. Foto: Goethe Institut
Geza von Bolvary: Visoko v gorah
Povojni nemški filmi - odraz življenja v razdeljeni Nemčiji. Foto: Goethe Institut

Prva retrospektiva v prenovljeni Slovenski kinoteki pod naslovom Po vojni, pred zidom ponuja vpogled v nemško filmografijo iz 50. let. Izbrani filmi bodo do 22. 4. predstavljali razvoj v povojni Nemčiji in družbeno kritiko tedanje nemške družbe.

Simbolni prelomnici nemškega filma
Prav uvodni film - Izgubljeni režiserja Petra Lorra - naj bi najbolj zaznamoval povojno nemško kinematografijo. Izgubljeni naj bi namreč v nemški ekspresionizem vpeljali zakonitosti filma noir. Druga simbolna prelomnica v nemški zgodovini filma, ki si jo bomo lahko ogledali v Ljubljani, pa je film Dekle iz Schwarzwalda režiserja Hansa Deppeja, ki velja za prvi nemški domovinski oziroma "Heimat" film.

Dva tematska sklopa
Enajst izbranih filmov lahko razdelimo v dva sklopa. Boštjan Jambrek, svetovalec direktorja za filmski program Slovenske kinoteke, je pojasnil, da prinaša retrospektiva nemškega filma štiri komedije oziroma lahkotnejše filme, ki so imeli v težkem povojnem obdobju nalogo zabavati ljudi in v njih vzbujati optimistična čustva. V drugem sklopu pa je šest dram, filmov, ki tematiko druge svetovne vojne in življenja v povojni poraženi Nemčiji obravnavajo na bolj resen način. V nobeno kategorijo pa ne moremo uvrstiti že prej omenjenega domovinskega filma Dekle iz Schwarzwalda.

V poduk slovenski mladini
Pri snovanju retrospektive je sodeloval tudi ljubljanski Goethe Institut, katerega direktor Abed Naumann je zatrdil, da so pri oblikovanju programa mislili predvsem na slovensko mladino, ki tega za oblikovanje sodobne Nemčije ključnega obdobja ne pozna dobro.

Med filmi velja nekaj besed nameniti še produkciji Nebo brez zvezd Helmuta Käutnerja, ki spregovori o delitvi Nemčije na vzhod in zahod, filmu Georga Tesslerja Huligani, ki obravnava razvoj mladine v povojni Nemčiji, Rolf Thiele pa je v filmu Rosemarie, dekle na poziv prikazal povojno elito v Nemčiji.