So bili za njegov umor krivi Kubanci? Foto: EPA
So bili za njegov umor krivi Kubanci? Foto: EPA

Huismann bo 6. januarja predstavil svoj novi dokumentarni film Rendezvous mit dem Tod (Zmenek s smrtjo), v katerem je po izpovedi nekdanjega kubanskega »špijona«, člana kubanske vohunske službe G2, ki deluje v tujini, Oscarja Marina predstavil scenarij umora priljubljenega predsednika ZDA, v katerem glavno vlogo igra Fidel Castro.



Temeljito raziskano ozdaje umora
Da filmu ne bi bilo mogoče spodbijati verodostojnosti, je Wilfired Huismann s skupino raziskovalcev v ZDA in Mehiki kar pet let preučeval ozadje umora, saj filma ni želel zgraditi na golih domnevah in tehtanju med bolj ali manj verjetnimi različicami zgodbe. V nemškem časopisu Der Spiegel so zapisali, da je Huismannov dokumentarec tako presenetljiv, kot bi bili posnetki pošasti Nessie, ki jo hranijo radovedni turisti.

Pobuda za novi film
Wilfried Huisman se z Zmenkom s smrtjo vrača na področje, katerega del je nekoč že obdelal. Leta 2000 je predstavil dokumentarec Lieber Fidel - Maritas Geschichte (Dragi Fidel - Maritina zgodba), v katerem je obdelal ljubezensko razmerje med kubanskim samodržcem in Nemko Marito Lorenz. Nastajanje tega filma je sprožilo tudi Huismannovo zanimanje za Kennedyjev umor. Do tedaj ni namreč niti pomislil, da bi raziskoval temo, o kateri je bila posneta že kopica filmov in napisana še večja kopica knjig.

Počitnice ali načrtovanje umora?
Premamil ga je pogovor z Jamesom Hostyjem, nekdanjim sodelavcem FBI-a. Pogovor naj bi Huismannu pomagal zbrati gradivo za film o Lorenzovi, na dan pa je prinesel domnevo, da ključ do razrešitve umora J. F. Kennedyja leži v pojasnitvi, kaj je domnevni morilec Lee Harvey Oswald septembra 1963 šest dni počel v Mehiki. Tam naj bi menda prejel navodila Kubancev.

Čeprav je Huismannu pri filmu pomagal tudi ugledni akademski raziskovalec Kennedyjevega življenja Gus Russo in čeprav zgodba izgleda zelo verjetna, pa se verjetno s Huismannovim dokumentarcem preučevanje "Kennedyjeve uganke" še ne bo končalo.