Skica je nastala kot osnutek za nastajajoči Kapurjev film. Foto:
Skica je nastala kot osnutek za nastajajoči Kapurjev film. Foto:
Šekhar Kapur
V rodni Indiji celi odlomki Kapurjevih filmov postanejo žrtve stroge cenzorske politike.
Dalajlami se film o Budi ne zdi sporen. Foto: EPA
Kapur in Cate Blanchett na snemanju filma Elizabeta.
Šekhar Kapur Angležev z upodobitvijo njihove najbolj razvpite kraljice ni razočaral.

V indijskem časopisu Business Standard so poročali, da so hollywoodski programerji ustvarili virtualno podobo Bude, ki jo bodo uporabili v lovu na navadnega smrtnika, ki bi bil dorasel vlogi ustanovitelja budizma. Celotni visokoproračunski projekt (ekipa je do zdaj zanj nabrala že 120 milijonov dolarjev) so Indijci zaupali svojemu mednarodno morda najbolj uveljavljenemu režiserju, Šekharju Kapurju. Kapur bo delal pod okriljem snemalne hiše Buddha Films, ki pa ima, poduhovljenemu imenu navkljub, sedež v Hollywoodu.

Predsednik podjetja Buddha Films, B. K. Modi, je prepričan, da sodobni ljudje potrebujejo resničen obraz, ki ga bodo lahko povezovali z versko-zgodovinskim izročilom. Govori se, da naj bi se za stranske vloge v filmu zanimala tudi Richard Gere (ki je že pred leti prestopil v budizem) in Sharon Stone.

Blagoslov vrhovne avtoritete
Vseeno pa celotni film še ni zaplaval v preveč komercialne vode. Leta 2004 se je režiser sestal z dalajlamo in v zavetju njegovega doma od verskega voditelja skušal dobiti napotke, kako pristopiti k težkemu filmskemu izzivu. Napisani scenarij naj bi nato pregledala tudi budistični voditelj Deepak Chopra in pisateljica Melissa Mathison.

Japonca pa že ne!
Zapletlo pa se je pri izbiri glavnega igralca. Veliko zanimanje je baje pokazal trenutno največji japonski filmski zvezdnik (njegovega imena pri Buddha Films niso hoteli izdati), a so producenti ocenili, da se z njim ne bi mogli identificirati vsi budisti po svetu, in so ga zavrnili. Film je bil prvotno napovedan za leto 2006, a zaenkrat kaže, da se bo celoten projekt malo zavlekel.

Tisočletja stara tančica skrivnosti
Zgodovinski Buda, ki naj bi živel v 6. stoletju pred našim štetjem, na meji med današnjo Indijo in Nepalom, je bil, tako pravi izročilo, sicer kraljevskega rodu, a se ni nikoli predstavljal kot bog ali odrešenik. Ker so bile njegove upodobitve sprva prepovedane, so ga verniki nekdaj upodabljali s praznim prestolom, parom stopal ali pa s kolesom. Prva resnična slika Bude se je pojavila šele približno 500 let po njegovi smrti, ko so jo v kamen začeli klesati kiparji iz Kandaharja (v današnjem Afganistanu).

Današnja predstava Bude temelji na starodavnih budističnih in hinduističnih spisih, na vseh upodobitvah pa je poudarjano, da je iz njegove figure sevala nirvana oz. večni mir, katerega je uspel doseči še v času življenja, ponavadi pa ne manjkajo niti podaljšane ušesne mečice in velike oči mandljeve oblike.

Bolj angleški kot Britanci
Šekhar Kapur je v začetku devetdesetih v domovini zaslovel s filmom Bandit Queen (Razbojniška kraljica), kar mu je dalo dovolj zaleta za preboj v tujino. Preselil se je v London in leta 1998 z režijo Elizabete tej zgodovinski drami o deviški kraljici prislužil osem nominacij za oskarje.