33-letna Aišvarja Rai je slavo zunaj domačih meja prvič izkusila, ko je nastopila v indijski različici ekranizacije romana Privzetnost in pristranost, Bride and Prejdice. Foto:
33-letna Aišvarja Rai je slavo zunaj domačih meja prvič izkusila, ko je nastopila v indijski različici ekranizacije romana Privzetnost in pristranost, Bride and Prejdice. Foto:
Abhišek Baččan
Abhišek Baččan ima igro v krvi: njegova starša sta ena največjih bolywoodskih zvezdnikov vseh časov, Amitabh Baččan in igralka Džaja. Foto: EPA

Da gre bollywoodski filmski industriji tudi zunaj domačih meja vse bolje, ni nobena novost – je pa indijski film nedavno dosegel še eno prelomnico. Visokoproračunski spektakel Guru je v četrtek postal prvi indijski film, ki je premiero dočakal v tujini (v tem primeru je bil to Toronto). Abhišek Baččan in Aišvarja Rai, nekakšna "indijska Brangelina", torej najbolj oblegana zvezdnika, tudi v Kanadi nista trpela zaradi pomanjkanja pozornosti: na rdeči preprogi ju je pozdravilo kakih tisoč vreščečih oboževalcev. Abhišek in Aišvarja, nekdanja mis sveta, sta zanimiva tudi zaradi večnih ugibanj tipa sta-ali-nista-par; trenutno se govori celo, da sta zaročena.

Bollywood se odpira svetu
“Indijska industrija je največja na svetu,” je pred premiero opozoril režiser Mani Ratnam, “Zdaj pa bi se radi povezali še z oboževalci na drugih celinah.” Ratnam ni lagal – v Bollywoodu, ki domuje v Mumbaju, se na leto rodi več filmov kot v Hollywoodu in proda več vstopnic zanje. Indijska filmska industrija, ki je imela lani "proračun" 1, 75 milijarde dolarjev, bo to številko do leta 2010 vsaj podvojila, napovedujejo analitiki.

Bollywood že dolgo stavi predvsem na filme, ki v kinodvorane zvabijo vso družino - največkrat gre za romantične muzikale in komedije. Tudi Guru je tako nekakšna variacija Pepelkine zgodbe, ki se vrti okrog vrtoglavega vzpona mladega moža v poslovnem svetu. V Indiji se je šušljalo, da scenarij temelji na življenjski zgodbi industrijskega mogotca Dirubaja Ambanija.

Računajo na podporo izseljencev
Poteza, film predstaviti prav v Torontu, le ni bila tako tvegana: priseljenci iz južne Azije tvorijo drugo največjo etnično manjšino v mestu (prva so Kitajci). Z indijsko kulturo pa Kanadčane seznanjajo tudi ustvarjalci mešane krvi, kakršna je režiserka Deepa Mehta; njen novi film, Water, je kanadski kandidat za tujejezičnega oskarja.