Film The Black Road ameriškega novinarja Williama Nessena, ki so mu aprila zavrnili vstop v Aceh, se osredinja na konflikt med uporniškim gibanjem in indonezijsko vlado, zaradi katerega je na tem območju 30 let divjalo nasilje, v katerem je umrlo okoli 15.000 ljudi. Avgusta leta 2003 so Nessena obsodili na zaporno kazen, potem ko ga je tamkajšnje sodišče spoznalo krivega kršitve indonezijskih priselitvenih zakonov.
Strah pred nemiri
Umik filma je Lalu Roisamri, programski direktor festivala, ki bo od 8. decembra do 17. decembra potekal v Džakarti, pojasnil s skrbjo oblasti, da bi film ogrožal varnost in red. Konflikt v Acehu se je končal s podpisom premirja med indonezijsko vlado in predstavniki Gibanja za svobodni Aceh, premike k sporazumu pa je deloma spodbudilo tudi opustošenje cunamija. Titie Said, predsednica odbora za indonezijske filmske cenzure, je povedala, da je situacija v Acehu trenutno urejena in zastavila vprašanje, ali res želijo spreminjati takšno stanje.
Nezaželena tudi zgodba o Vzhodnem Timorju
Indonezijska cenzura je doletela še tri druge filme - nizozemski film Tales of Crocodiles, singapurski Passabe in 12-minutni animirani portugalski film o zgodovini Vzhodnega Timorja, Timor Loro Sae. Kot so pojasnili organizatorji festivala, na katerem si bo mogoče ogledati 250 filmov iz 35 držav, so portugalski film izključili zato, ker ne želijo krhati vezi z Vzhodnim Timorjem, v katerem so se 1999 izrekli za odcepitev od indonezijske vlade.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje