Program sta oblikovala urednika Baze slovenskih filmov Lev Predan Kowarski in Jasna Pintarič. Foto: Filmoteka/Ana Logar
Program sta oblikovala urednika Baze slovenskih filmov Lev Predan Kowarski in Jasna Pintarič. Foto: Filmoteka/Ana Logar

Pregled produkcije, ki je bila v distribuciji v zadnjih dveh letih, bo med 18. aprilom in 20. junijem v Ljubljani.

Kino Slovenija je več kot le nabor projekcij – je naš prispevek k vzpostavljanju vitalne povezave med slovenskim filmom, kinematografi in občinstvom. Verjamemo, da si slovenska filmska ustvarjalnost zasluži osrednje mesto na velikem platnu in v zavesti gledalcev. Potica namesto kokic je simbol pristnosti in bogastva vsebin, ki jih slovenski film ponuja.

organizatorji Kina Slovenija

Projekt je zrasel iz opažanja, da je slovenski film v kinu vse manj prisoten, poleg tega se nekateri kinematografi zapirajo, je na tiskovni konferenci izpostavil predsednik ZDSFU-ja Klemen Dvornik. Zato so se odločili domače občinstvo povabiti k ogledu slovenskih filmov na velikem platnu. V času trajanja projekta jih bodo prikazali v kinodvorani Akademije za gledališče, radio, film in televizijo (AGRFT), temu pa se je s svojo dvorano pridružila še Slovenska kinoteka. K projektu so sicer pristopili še Slovenski filmski center (SFC), Gustav film in TikTokerija.

Program sta oblikovala urednika Baze slovenskih filmov Lev Predan Kowarski in Jasna Pintarič. Kot je povedal Predan Kowarski, si za prvi cikel, ki je za začetek namenjen ljubljanskemu občinstvu, želijo, da bi se izkazal kot neke vrste promocijska kampanja s sporočilom, da je filme, še zlasti domače, vredno gledati v kinu zaradi platna, kakovosti slike in skupnostne oziroma družabne izkušnje.

Grafično podobo, ki združuje ideji filmske umetnosti in slovenskosti, je zasnoval Luka Purgar. Foto: Filmoteka/Ana Logar
Grafično podobo, ki združuje ideji filmske umetnosti in slovenskosti, je zasnoval Luka Purgar. Foto: Filmoteka/Ana Logar

Na projekcije bodo prihajali tudi avtorji filmov
Za slogan so si izbrali misel Najlepše stvari se zgodijo v temi, program pa so sestavili na način, da bodo na vsaki projekciji zavrteli kratki in celovečerni film in ga sklenili s pogovori z ustvarjalci. Ob tem vabijo vse kinematografe in druge kinoprikazovalce po državi, tudi tiste, ki izvajajo poletne kine na prostem, da se pridružijo projektu in v sodelovanju z njimi na podoben način sestavijo program, ki bi spodbudil kinematografsko izkušnjo in pritegnil več občinstva.

Kot je dejala Petra Vidmar iz ZDSFU-ja, je projekt lahko dodatna priložnost, da občinstvo ujame katerega od slovenskih filmov, ki ga je morda zamudilo.

V dvorani AGRFT-ja, ki sprejme 90 gledalcev, in nekoliko večji dvorani Slovenske kinoteke se bo v tem času zvrstilo 17 projekcij, na katerih bodo zavrteli 16 celovečernih in 23 kratkih filmov. Izbrali so najnovejšo produkcijo, ki je bila v distribuciji v zadnjih dveh letih, da bi izpostavili trenutno stanje slovenskega filma. Pri tem so poskušali biti čim bolj vključujoči, zato so v program uvrstili tako dela, ki so bila podprta s sredstvi SFC-ja ali RTV Slovenija, kot neodvisno produkcijo, je povedala Pintarič; neodvisni film bo tako zastopala komedija Gepack režiserja Žige Kukoviča.

Organizatorji vabijo vse kinematografe v Sloveniji, da se pridružijo projektu Kino Slovenija in v svoj spored uvrstijo več novejših slovenskih filmov. Foto: Filmoteka/Ana Logar
Organizatorji vabijo vse kinematografe v Sloveniji, da se pridružijo projektu Kino Slovenija in v svoj spored uvrstijo več novejših slovenskih filmov. Foto: Filmoteka/Ana Logar

Iniciativo bosta 18. aprila odprla celovečerec Odrešitev za začetnike Sonje Prosenc in študentski kratki dokumentarec Štala režiserke Ele Mimi Pirnar. Cikel bo sklenil film Kaj pa Ester? Tosje Flakerja Berceta, vmes pa se bo zgodila tudi ljubljanska premiera filma Dva brata, dve sestri režiserja Mihe Čelarja. Med kratkimi filmi je nekaj del študentov AGRFT-ja in Akademije za likovno umetnost in oblikovanje. Prvi so se k projektu pridružili tudi kot prostovoljci, za promocijo akcije pa prek družbenih omrežij skrbi ekipa TikTokerije.

Celoten program je objavljen na spletni strani projekta, medtem ko je nakup vstopnic mogoč prek sistema Moje karte in njihovih fizičnih prodajnih mest.

Pobudo je že pozdravil producent Jure Vizjak, saj izkušnje s terena ob distribuciji filma Praslovan, kot je dejal, kažejo, da se gledalci radi srečajo in poklepetajo z ustvarjalci.