Foto:
Foto:
Mohamed Hatami
Čeprav je bil stari predsednik Mohamed Hatami veliko bolj tradicionalno oblečen, pa je bil bolj naklonjen zahodnim vrednotam. Foto: EPA

Ukrep je le eden v nizu posegov, s katerimi želi odbor preprečiti vdor "pokvarjene zahodne kulture" v Iran. Visoki cerkveni dostojanstveniki so med prizori v filmih, ki najboj kvarno vplivajo na iransko mladino navedli pijančevanje, zlorabo drog, promocijo sekularizma, liberalcev, anarhistov in feministk.

Črnoborzijanci z nasmehom na licih
Nasprotniki urepa trdijo, da bo njegova edina posledica le oživitev črnega trga DVD-jev in videokaset ter porast nakupov satelitskih anten, ki omogočajo spremljanje tujih, tudi zahodnih, televizijskih postaj. S prepovedjo spremljanja tuje filmske produkcije želi predsednik Ahmadinedžad tudi opozoriti na domnevno slabo skrb svojega predhodnika, reformističnega predsednika Katamija, za duhovni blagor iranskega naroda.

Prerešetani tuji filmi
Predpis ne bo močno prizadel iranskih kinematografov, na sporedih katerih je bilo že zdaj najti le malo tujih filmov, velike spremembe pa bodo doletele politiko televizijskih postaj. Vse televizijske postaje v Iranu so namreč pod strogim nadzorom oblasti, ki vse odločitve sprejema v tesnem sodelovanju s cerkvenim vodstvom. A tudi tu spremembe ne bodo tako zelo drastične.

Čeprav so televizije pod predsednikom Katamijem občasno predvajale tuje filme, pa je vse filme, predvidene za predvajanje na televiziji, "prerešetalo oko cenzure". Iz filmov so tako izrezali vse domnevno žaljive ali nemoralne prizore. In teh ni bilo malo, tako da so bile številne zahodne produkcije predvajane v zelo okrnjeni obliki

Vrnitev v osemdeseta
Profesor mednarodnih odnosov Davoud Hermidas Bavand je o novem ukrepu dejal: "Ta nova prepoved je del kampanje, ki naj bi Iran vrnila v osemdeseta in naj bi ponovno uvedla omejitve, ki jih je ravno dobro odpravila Hatamijeva vlada. Vendar se Iran ne more vrniti v osemdeseta." Le da se nova oblast tega očitno ne zaveda.