Foto:
Foto:
Gejevska parada v Tel Avivu
Gejevska skupnost v Tel Avivu je močna, a zveze Izraelcev in Palestincev so še vedno tabu. Enega od takih razmerij sta v Mehurčku opisala Fox in Uchovsky. Foto: EPA
Vojna med Izraelom in Libanonom je škodila tudi izraelskim filmskim ustvarjalcem. Foto: EPA

Razburjenje v dvorani je bilo po projekciji filma veliko. Morda bi bila za takšno reakcijo dovolj že zgodba o dveh gejih, a Fox in Uchovsky se v svojem filmu ukvarjata z ljubezenskim razmerjem Izraelca in Pakistanca.

Pika na i pa je dejstvo, da je film izraelski. Film, ki bo po svetu potoval pod angleškim naslovom The Bubble, je razdelil občinstvo na filmskem festivalu v Torontu. Ogorčeni so tudi konzervativni gledalci v Izraelu, razburjeni so celo kanadski levičarji, ki so na Izraelce jezni zaradi nedavnih napadov na Libanon in sploh nočejo gledati izraelskih filmov.

Kalvarija Mehurčka se začne z vojno
Film, ki prinaša tudi močno protivojno sporočilo, so v izraelskih kinodvoranah začeli predvajati ravno teden pred začetkom zadnje izraelsko-libanonske vojne. Kinodvorane so zaradi spopadov nato večinoma zaprli in film je začel doživljati še hujšo kalvarijo. Gal Uchovsky, eden od dveh scenaristov filma, je pojasnil: "Ni bilo lahko delati tega filma. V Izraelu ni kar samoumevno, da ga bodo ljudje videli in rekli, da je čudovit. In potem gremo s filmom po svetu, pa nas vsi sovražijo. Res je težko."

Tel Aviv je izraelski mehurček
Film, eden od dveh izraelskih, ki so ju prikazali v Torontu, se dogaja v "vase zaljubljenem mehurčku" Tel Avivu, mestu, ki po mnenju mnogih nima pravega stika z ostalim Izraelom. Mehurček je precej bolj političen in dosti bolj gejevski kot prejšnji Foxov film Walk on Water, grenko-sladka komedija o zapletenih vezeh med Izraelci, Nemci in Palestinci, ki je leta 2004 v izraelske kinodvorane privabila največ gledalcev.

Kdo bo sploh hotel predvajati izraelske filme?
V Mehurčku "trpečo regijo", kot ji pravi Fox, spoznavamo skozi oči Telavivčanov Noama in Ashrafa, ki prihajata z Zahodnega brega. Njuna ljubezen na vsakem koraku naleti na politične in drugačne predsodke. Fox je razložil, da so vse težave - gejevsko razmerje, z bombami opasani samomorilci in kulturni nesporazumi - nekaj, s čimer sta se s partnerjem Uchovskym že ukvarjala. Zdaj je njun največji izziv najti festivale, ki bi film sploh hoteli uvrstiti na program. Razpoloženje v Evropi se jima zdi zelo propalestinsko.

"Med izraelsko-palestinsko vojno in po njej so filmski festivali odpovedovali projekcije izraelskih filmov. Protiizraelska čustva so bila premočna in do neke mere to lahko razumem. A vseeno mislim, da ni bilo prav črtati naših filmov. Filmi služijo tudi kot dialog in to celo v najhujših časih," je povedal Fox. Film je imel delovni naslov Romeo in Julija, saj je v njem nekaj vzporednic s Shakespearovo tragedijo, a scenaristoma se je zdelo, da bi bil Mehurček ustreznejši naslov, saj se nista želela omejiti le na ljubezensko zgodbo.