Mlada igralca Dora in Gašper Markun, bratec in sestrica, sta kot Ana in Peter raziskovala nesrečno ljubezensko zgodbo. Foto: RTV SLO
Mlada igralca Dora in Gašper Markun, bratec in sestrica, sta kot Ana in Peter raziskovala nesrečno ljubezensko zgodbo. Foto: RTV SLO
Sandi Šalamun
Novopečeni igralec Sandi Šalamun je zaigral glavnega junaka v nadaljevanki Izpod mize. Njegova mama in oče bosta Urška Hlebec in Ludvik Bagari. Foto: RTV SLO
David de Villiers
David de Villiers bo imel polne roke dela z Mozartom in njegovimi glasbenimi kolegi. Foto: RTV SLO
Lepo je biti Mozart
Kdo se bo potil na vročem stolu? Parodija Lepo je biti Mozart prihaja jeseni. Foto: RTV SLO
Lepo je biti Mozart
Jure Ivanušič bo slovenski Wolfgang Amadeus Mozart. Foto: RTV SLO
Idrijski rudnik
Idrijski rudnik je močno zaznamoval rudarje, njihovo družino in celotno Idrijsko. Foto: RTV SLO
Druga generacija
Druga generacija bo tekmovala v Sarajevu. Foto: RTV SLO

V otroškem in mladinskem programu so junija končali snemanje otroškega celovečerca, ljubezenske srhljivke Skrivnost debelega hrasta, ki je nastala po scenariju Tamare Doneve, na režiserskem stolčku pa je v Abitantih, vasici v slovenski Istri, sedela Siena Krušič. In kakšno skrivnost ima debeli hrast? Bratec in sestrica na obisku pri babici najdeta zaklet medaljon, ki ju popelje v osrčje nesrečne ljubezenske zgodbe iz preteklosti.

Težko je opravljati vlogo staršev ...
Otroška nadaljevanka Kako sem videl svet izpod mize bo imela deset 20-minutnih delov. Scenarij je nastal po istoimenski knjižni uspešnici pisatelja Milivoja M. Roša, ki bo nadaljevanko tudi režiral. Glavnega igralca Sandija Šalamuna so izbrali med 70 "tekmeci", njegova ljubeča starša pred kamero pa bosta Urška Hlebec in Ludvik Bagari. Nista čisto običajna starša, a sinu ponujata vso oporo, ki jo rabi, da najde in razvije svoj način razmišljanja in svojo osebnost.

Je lepše biti milijonar ali Mozart?
Uredništvo za resno glasbo in balet bo jeseni "udarilo" s parodijo na oddajo Lepo je biti milijonar. Konec junija so namreč začeli snemati oddajo Lepo je biti Mozart. Leta 2006, Mozartovem letu, se na MTV (Mozart TV) namreč odločijo, da izvedejo kviz Lepo je biti Mozart. Mozart bo Jure Ivanušič, ki je skupaj z Markom Vezoviškom tudi koscenarist oddaje.

Poleg genija iz Salzburga bodo v oddaji "gostovali" tudi Antonio Salieri, Franz Liszt, Gioacchino Rossini, Ludwig von Beethoven, Peter Iljič Murgski, Edvard Grieg, Falco in Kaiser Joseph II – Cesar Jožef II. Režiser Samo Milavec je na snemanje glasbenega in kostumskega spektakla "vpoklical" tudi zboriste, otroški in mladinski pevski zbor RTV Slovenija ter Simfonični orkester RTV Slovenija z dirigentom Davidom de Villiersom.

V spomin novinarju Mladine
Uredništvo kulturno-dokumentarnih oddaj bo ponudilo zgodbe z zelo različnimi glavnimi junaki. Štandeker: zgodba o ljubezni, vojni in krivdi je zgodba o Jani Schneider, igralki, broadwayski divi, fotoreporterki, in Ivu Štandekerju, ki sta se našla na začetku slovenske vojne, ločila pa ju je vojna v Bosni in Hercegovini. Jane nikoli več ne bo taka kot prej. Po tem, ko so jo leta 2004 našli v New Yorku, je maja 2006 prvič spregovorila z avtorjem in režiserjem zgodbe Edvardom Žitnikom.

Skrivnostna potopljena ladja
Tudi zgodbo o edini italijanski ladji, ki je 8. septembra 1944 nasedla pred slovensko obalo, pripravlja Edvard Žitnik. Rexa so splovili leta 1931 in je še danes poln skrivnosti - na njem naj bi bilo skrito zlato tržaških Judov. Mednarodna koprodukcija bo končana, ko bodo iz Italije dobili zadnje posnetke ladje, ki jih avtor potrebuje, da konča zgodbo o lepotici, edini italijanski ladji, ki je osvojila modri trak.

Iz Idrije v Indijo
Tovar'ša, 20-minutni feljton, pripravlja Magda Lapajne. Idrijski rudarji, ki so danes zgodovina, saj je Idrija rudarsko mesto le še na papirju, so zaradi specifičnega dela razvili posebno solidarnost, posebno kulturo, tovarišijo. Dokumentarni film o indijskem mestu Goa pa nastaja v koprodukciji s produkcijsko hišo Casablanca. V Goo se je hodila mladina iz ZDA in Zahodne Evrope, tudi iz Slovenije, zabavat tako in drugače. Je mesto ob Arabskem morju res mesto sreče ali ima sreča več obrazov?

Kdo so bili in kako so živeli?
Dokumentarec Vzporedna življenja bodo snemali poleti. Črmošnjice, Kočevski Rog in Sela pri Borovljah so kraji, kjer bo brnela kamera in snemala zgodbi o vzporednih življenjih kočevskega Nemca in koroškega Slovenca. Prav te dni pa se pripravljajo na snemanje dokumentarnega portreta o Janku Lavrinu, Belokranjcu, Slovencu in Evropejcu, ki je bil rojen takrat, ko je Slovenija še pripadala Avstro-Ogrski. Študiral je v carski Rusiji, med prvo svetovno vojno je bil vojni dopisnik na balkanski fronti, se nato preselil v Anglijo in postal profesor. Dočakal je skoraj sto let. Dokumentarni film scenaristke in režiserke Ane Nuše Dragan bodo snemali jeseni v Londonu, Walesu in v Sloveniji.

Avgusta bomo držali pesti
Dokumentarni film Druga generacija, ki se ukvarja z drugo generacijo tako imenovanih "južnjakov" v Sloveniji, Čapcev, kot imenujejo sami sebe, bo predstavljen v tekmovalnem dokumentarnem programu letošnjega 12. Sarajevskega filmskega festivala, ki bo od 18. do 26. avgusta. Predsednica žirije, ki bo izbirala najboljši dokumentarec, je Vanessa Redgrave. To je tudi zgodba o pisanosti slovenske družbe in zgodba o tistem delu naše družbe, ki je večina "pravih" Slovencev ne pozna. Drugo generacijo je napisal, režiral in zmontiral Amir Muratović.

Janez, kranjski Janez, ne bo lagal
Uredništvo domačih filmov in nadaljevank za jesen napoveduje humoristično nanizanko Mi se 'mamo radi, ki je nastala v produkcijski skupini Mangart. V nanizanki nastopajo trije zanimivo karikirani tipi: policist, duhovnik in psiholog.

Televizijski film En dan resnice pa začnejo snemati danes. Razočarani novinar Janez Kranjc, ki ga "ponižajo" v urednika Pisem bralcev, vnukinji obljubi, da bo en dan govoril le resnico. In obljuba zakuha številne zaplete in celo škandal v mestu.