Kjer se bori proti krivicam, je zraven Spike Lee. Foto: EPA
Kjer se bori proti krivicam, je zraven Spike Lee. Foto: EPA
Spike Lee
Ideje za svoje družbenokritične filme Spike Lee išče tudi v dnevnem časopisju. Foto: EPA

Knjigo je režiser označil z besedami: dnevnik krvi, potu in solz zadnjih 20 let. V "dnevniku" je 48-letnik popisal vse zadrege in težave, v katerega ga je pahnilo obravnavanje nekaterih političnih tabujev, kot so brutalnost ameriške policije, rasizem in nacionalizem temnopoltih.

Kritično, a brez obtožb vlade
Čeprav je knjiga komaj izšla, pa so Leejeve misli že pri naslednjem filmu. Tudi ta bo politično obarvan, saj bo pod Leejevim nadzorom nastal dokumentarni zapis o posledicah divjanja orkana Katrina. Režiser je že pred padcem prvega kadra zagotovil, da film ne bo slepo obtoževanje ameriške vlade, da ni naredila dovolj za zavarovanje naselij revnih in temnopoltih prebivalcev New Orleansa pred neurjem.

Dokumentarec pa naj tudi ne bi bil običajna časovna kronologija razvoja naravne katastrofe v rojstnem mestu bluesa. Kaj lahko torej pričakujemo? Spike Lee se je zaenkrat odločil molčati, če pomislimo na odzive, ki so jih sprožili njegovi filmi Malcolm X, Do The Right Thing, Jungle Fever in drugi, pa lahko pričakujemo precej udaren dokumentarni film.

Ideje tudi za drugo polovico delovne dobe
Čeprav se Spike Lee že več kot 2 desetletji potika po zakulisju nastajanja filmov, pa naj bi bilo v njegovi "malhi" še toliko idej, da mu za njihov prenos na filmski trak morda ne bo zadostovalo niti še enkrat 20 let delovne dobe.