V lanskem letu je filmski sklad razpisal osem javnih natečajev za finančno pomoč pri realizaciji oziroma povečavi celovečernih in kratkih filmov, za sofinanciranje koprodukcijskih projektov in njihov razvoj ter za sofinanciranje izobraževalnih akcij, festivalov ali prireditev. Med 123 popolnimi vlogami je sklad izbral in financiral 53 projektov. Po besedah Mahnetove je finančna podpora sklada za realizacijo šestih celovečernih filmov znesla 3.335.235 evrov, denar pa so si razdelili filmi Piran - Pirano v režiji Gorana Vojnovića, Arheo Jana Cvitkoviča, Teža neba režiserja Metoda Pevca, Stanje šoka Andreja Košaka, film Oče Vlada Škafarja, Gola resnica, ki ga je režiral Vojko Anzeljc, Med dvema zidovoma režiserja Marka Šantića in film Mihe Mazzinija z naslovom Obisk.
Znesek 440.000 evrov so namenili sofinanciranju treh koprodukcijskih filmov: Neslišne vojne, ki ga je režiral Rodolfo Bisatti, Deviški ples smrti Endreja Hulesa ter film Circus Columbia v režiji bosanskega oskarjevca Danisa Tanovića.
Projekti v razvoju
Sklad je finančno podprl tudi 13 filmskih projektov v razvoju, ki so skupno prejeli 394.098 evrov: Bele tulipke Bojana Laboviča, Boles režiserke Špele Čadež, Čefurji raus! Gorana Vojnovića, Človek tuna režiserja Jurija Grudna, Gusarji Mihe Hočevarja in Iskalci Siene Krušič, film Nahrani me z besedami v režiji Martina Turka, Nočni program Damjana Kozoleta, Odmev režiserja Blaža Kutina, film Ostani doma in čuvaj režiserja Borisa Jurjaševiča, Pujs Gorazda Trušnovca, Košakov film Poročila sem se z Al Kaido in Šanghaj režiserja Marka Naberšnika. Štirim projektom v razvoju pa so pomagali s paritetnimi sredstvi v višini 166.947 evrov, to so filmi: Brussels via Sarajevo Boštjana Slatenška, film režiserja Turka Gram ljubezni, Inferno Vinka Möderndorferja in Palčica v režiji Borisa Dolenca.
Filmski sklad je s 112.420 evri podprl razvoj devetih scenarijev za filme: po scenariju Tatjane Šajatović in Jurija Rudolfa Ajda 16, Biljard v Dobrayu po scenariju Dušana Šarotarja, Bosanske basni Tomaža Lavriča in Davorja Janjića, Car brez zaklada scenaristke Dijane Martinc, Erik po scenariju Sonje Prosenc, Kekec štiri scenarista Marka Radmilovića, Mal prostora v galaksiji naši po scenariju Alvara Petriciga, Turkov Nahrani me z besedami in Priznanje scenarista Slatenška. Podporo v skupni višini 156.500 evrov je prejelo 15 festivalov in prireditev, med njimi tudi 6. mednarodni festival animiranega filma Animateka, 15. mednarodni festival sodobnih umetnosti - Mesto žensk, 25. festival gejevskega in lezbičnega filma, DokMa PIFF, Grosmannov festival filma in vina v Ljutomeru ter drugi. Sofinanciranju digitalizacije dokumentarnih filmov Ivana Bolleta je sklad namenil 50.000 evrov, 130.000 evrov pa je za sofinanciranje sprejel izobraževalni program AGRFT.
Slovenski filmi na mednarodnih platnih
Na mednarodnih filmskih platnih je bilo lani predvajanih devet slovenskih celovečernih filmov: 9:06 Igorja Šterka, Darfur - Bitka za vodo režiserjev Toma Križnarja in Maje Weiss, film L kot ljubezen Janje Glogovac, Nikoli nisva šla v Benetke Blaža Kutina, Škafarjev film Otroci, Pokrajina številka 2 režiserja Vinka Möderndorferja, Petelinji zajtrk Marka Naberšnika, Prehod v režiji Borisa Palčiča in Slovenka Damjana Kozoleta. Ta je prejela dve nagradi za najboljšo žensko vlogo Nine Ivanišin na Valencia film festivalu v Španiji ter na festivalu Les Arcs Filme v Franciji.
Na mednarodnih festivalih so se vrteli nekateri kratki slovenski filmi, med katerimi je absolutni zmagovalec animiran film Čikorija 'an kafe Dušana Kastelica. Prejel je nagrado Pilar Bardem na Cinepossible v Španiji, nagrado žirije za najboljšo animacijo na festivalu San Jouaquin v ZDA, grand prix za najboljši film na Festivalu 600 v Ljubljani, posebno nagrado žirije na festivalu In the palace v Bolgariji, najboljša animacija na festivalih Malescorto in Luciana v Italiji in mnoge druge.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje