Brokeback Mountain: Nihče mu ne oporeka umetniške vrednosti, ameriški evangeličani pa ogled vseeno odsvetujejo. Foto: EPA
Brokeback Mountain: Nihče mu ne oporeka umetniške vrednosti, ameriški evangeličani pa ogled vseeno odsvetujejo. Foto: EPA
Prizor iz filma Brokeback Mountain
Tajvanski režiser Ang Lee je hotel, da bi gledalci videli prek oznake moški/ženska in se vživeli v ljubezensko zgodbo kot tako. Foto: EPA
Prizor iz filma Zgodbe iz Narnije
Zgodbe iz Narnije evangeličanskim kritikom ugajajo precej bolj kot na primer zlovešči Harry Potter. Foto: Kolosej

Pri konservativni krščanski organizaciji Focus on the Family se zavedajo, da bi bilo, ko naletijo na film, kakršen je Brokeback Mountain Anga Leeja, najlažje zatisniti eno oko in ne drezati v mravljišče politične strpnosti. Gre namreč za dramo o istospolni ljubezni med dvema prototipoma moškosti, kavbojema, ki sta ju upodobila Jake Gyllenhaal in Heath Ledger. Večina sredinsko usmerjenih medijev filma kar ne more prehvaliti, krščansko usmerjeni mediji pa so glede njega precej bolj zadržani: čeprav večinoma filmu priznavajo tehnično izpopolnjenost, se jim zdi po vsebinski plati več kot le malce sporen.

Filmski urad ameriških katoliških škofov se je diplomatsko izrazil, da "dejanj Jacka in Ennisa" - tako je filmskima zaljubljencema ime – "ne morejo podpirati, da pa so vprašanja okrog ljubezni in izgube, ki jih film odpira, univerzalna". Filmu so najprej prisodili oznako L ("primeren za odrasle, ki film znajo vrednotiti v duhu krščanske ideologije"), nato pa so jo prevrednotili v O, ki stoji za Offensive (žaljiv). Spremembi naj bi botrovala zaskrbljenost, da gledalci ne bi mislili, da je homoseksualnost s krščanskega stališča "sprejemljivo obnašanje".

Cerkev se obrača na mlade
Ameriški profesor teologije Robert Johnston je prepričan, da je v zadnjih letih mogoče opaziti vse več sprememb v tem, kako se Cerkev odziva na spolno eksplicitne ali kako drugače "sporne" filme. Še pred kratkim bi to plat popularne kulture preprosto ignorirala ali pa jo, če bi se ji zdelo potrebno, v celoti zavrnila. Zdaj pa se je predvsem evangeličanska cerkev začela zavedati, da imajo filmi zelo močan vpliv na mlade in družbo v celoti.

Križarski pohod, a ne z mečem
Kar naenkrat je v številnih krščanskih časopisih vzniknila cela serija rubrik, ki se ukvarjajo z ocenami filmov. Spletna stran Christianity Today, ki je bila ustanovljena kot posledica trušča zaradi filma Kristusov pasijon Mela Gibsona, na mesec zazna približno 125 tisoč klikov. Kar ni še nič v primerjavi s spletno stranjo Hollywood Jesus, na kateri se vsak mesec ustavi kar milijon spletnih krmarjev.

Podobno kot njihovi sekularni kolegi so tudi krščanski kritiki deljenih mnenj. Večinoma hvalijo alegorične prvine fantazijske zimske pravljice Lev, čarovnica in omara, svarijo pa pred "zlobnimi okultnimi močmi Harryja Potterja", kot so zapisali pri Movie Guide.

Sprevrženi nominiranec za tri zlate globuse?
Na isti strani so si tudi pošteno privoščili Brokeback Mountain: film naj bi bil, po mnenju kritika Toma Snyderyja, "na trenutke sprevržen, frustrirajoč, sadomazohističen, brez rdeče niti in dolgočasen". Hollywood po njegovem promovira homoseksualnost, ki, z radikalnim feminizmom z roko v roki, spodkopava tradicionalne krščanske vrednote.