Sid Vicious nikoli ni dočakal procesa zaradi obtožb, da je ubil svoje dekle Nancy Spungen. Le štiri mesece po njenem umoru je basista ubil prevelik odmerek heroina. Foto:
Sid Vicious nikoli ni dočakal procesa zaradi obtožb, da je ubil svoje dekle Nancy Spungen. Le štiri mesece po njenem umoru je basista ubil prevelik odmerek heroina. Foto:
Nancy in Sid
Sid Vicious, čigar pravo ime je bilo John Simon Ritchie, in Nancy Spungen sta se srečala novembra leta 1977 in se takoj ujela. Ona si je našla glasbenika, njega pa je 'očaral' njen status izobčenke, ki je nihče ni maral.
Sid Vicious in Johnny Rotten
Basist Sid Vicious na odru z Johnnyjem Rottenom, pevcem takrat 'vroče' punkzasedbe Sex Pistols.

A naj vas naslov ne zavede, saj - kot ugotavljajo ameriški kritiki - Parker v resnici ne ve, kdo jo je ubil, ampak je zgolj prepričan o tem, kdo je ni - njen fant, Sid Vicious. Režiser je tudi ta film zasnoval na eni izmed svojih knjig, Sid Vicious: No One Is Innocent (Sid Vicious: Nihče ni nedolžen), kot kaže, pa gre za rezultat že davno izražene prošnje Sidove matere, ki je naredila samomor leta 1996.
Režiser je v filmu prepletel pogovore in spomine številnih oseb, ki so par poznali, od Sidovega predhodnika v zasedbi Glena Matlocka do njegovih prijateljev, "roadiejev", oboževalk in znancev.
Kot piše novinar Reutersa, film Kdo je ubil Nancy? izpostavi zanimivo teorijo, ki pa je ni dodela do konca, zato neprepričljivo obvisi v zraku. Kakor koli že, očitno obstaja dovolj razlogov, ki ne podpirajo trditve newyorške policije, da je Sid zabodel Nancy Spungen do smrti.
Razlogi, ki porajajo dvom
Parker v filmu med drugim opozori na velik odmerek močnega barbiturata, ki ga je Sid zaužil malo pred tem, ko se je zgodil umor, zaradi česar naj bi bil po režiserjevih domnevah v tistem času povsem brez zavesti. Policijski registri omenjajo, da so v sobi hotela Chelsea našli prstne odtise šestih ljudi, nobenega od teh pa niso nikoli zaslišali. Dalje, par je nedolgo pred dogodkom prejel plačilo za zadnjih nekaj nastopov, vendar v sobi tega denarja niso našli. Nož (sicer v Sidovi lasti), s katerim je bila Nancy zabodena, je bil ob prihodu policistov povsem očiščen in položen na kovček, kar se po Parkerjevih opažanjih nekako ne ujema s Sidovim zmedenim priznanjem: 'Zabodel sem jo, ampak je nisem imel namena ubiti. Ljubim jo, a grozila mi je kot nora." Na trenutke se dogodka sploh ni spomnil, spet drugič je rekel, da je Nancy po nesreči padla na nož.
Očitno ne bomo nikoli izvedeli, kaj se je zares zgodilo v sobi 100 v manhattanskem hotelu v noči z 11. na 12. oktober leta 1978. Že dolgo krožijo teorije o tem, da je bila Nancyjina smrt posledica ponesrečenega ropa. Sid je resnico o tisti noči, če se je je kdaj sploh zares spomnil, odnesel s seboj v grob. Punkrockerju nikoli niso sodili, saj je ta, preden bi se lahko proces začel, umrl zaradi prevelikega odmerka heroina.
Sid Vicious se drži svojega dela dogovora
V zaporu naj bi se sicer ozdravil odvisnosti od heroina, a v hiši njegovega novega dekleta Michele Robison, kjer so ob njegovi izpustitvi ob plačilu varščine priredili večerjov, se je na materino željo znašel heroin. Sid je še isto noč, 2. februarja 1979, umrl zaradi 'zlatega šusa'. Nekaj dni po kremaciji naj bi mati v žepu Sidove jakne našla zapis: "Sklenila sva smrtni pakt in držati se moram svojega dela. Pokoplji me ob moji punčki v moji usnjeni jakni, kavbojkah in motorističnih škornjih. Zbogom."