Skeč o ostareli dami, ki ji streže ravno tako ostareli in pri vsakem hodu svečane večerje bolj pijani lakaj, iz leta 1963 velja za najbolj uspešno nemško igrano televizijsko oddajo, ki jo okoli silvestrovega vsako leto zavrtijo na številnih televizijah po svetu. Številni gledalci so pogosto prepričani, da gledajo enega od primerkov pikrega angleškega humorja.
Nič presenetljivega, saj je situacija postavljena v dvorec britanske aristokratinje, ki povsem sama praznuje 90. rojstni dan, in celo jedro ekipe je bilo britansko. Glavni vlogi sta po scenariju Laurija Wylieja odigrala May Warden in Freddie Frinton. A gradivo je bilo posneto v Hamburgu.
Bodo Kitajci razumeli nemški humor?
Za nakup skeča so se začeli zanimati tudi Kitajci. A poznavalci kitajske kulture opozarjajo, da utegne skeč na daljnem vzhodu pogoreti, saj Kitajci menda ne razumejo šal na račun pretiranega pitja. Razumevanje humornosti pojave pijanega butlerja, ki se vedno znova spotika ob nagačeno medvedjo glavo, ki krasi konec na tleh položene medvedove kože, ni edina težava. Rahlo senilna in tudi malce okajena dama v odsotnosti pravih gostov ogovarja namišljene obiskovalce, katerih vloge odigra kar lakaj.
Nekdanji predsednik nemške trgovinske zbornice v Pekingu je za časopis Der Spiegel povedal, da bi nekateri Kitajci pogovor z namišljenimi gosti lahko razumeli tudi kot pogovor z duhovi umrlih. Torej kot povsem resničen dialog, v katerem ne bi mogli prepoznati dosti smešnih elementov. Naslednja v vrsti težav naj bi bila tudi uporaba angleškega jezika, ki bi skupaj s podobo angleške aristokracije Kitajce lahko spomnila na čase kolonialnih opijskih vojn. Vsaj zadnji argument je verjetno malo za lase privlečen, saj imajo hollywoodski in britanski filmi, tudi tisti, ki posegajo v zgodovino britanskega kolonializma, že vrsto let zvesto občinstvo tudi na Kitajskem.
Če jih ni navdušil Bean ...
Da pa imajo Kitajci prav zares "smešen" smisel za humor, je pokazalo tudi pilotsko predvajanje serije Mr Bean. Ob najbolj zabavnih prizorih se namreč dobršen del testnega občinstva ni prav nič smejal. Morda bo tako tudi Kitajska ostala ena od maloštevilnih držav, v katerih znamenita večerja stare gospe še ne slovi kot eden najboljših televizijskih skečev vseh časov.
Kitajska pa bo v svoji družbi imela vsaj eno znamenito državo. Veliko Britanijo. V Veliki Britaniji je nemška parodija na britansko aristokacijo, ki se je "zataknila v času" in od svoje služinčadi še vedno pričakuje izpolnjevanje prav vsake muhe, skoraj tabu tema in velja za nemško posmehovanje britanski tradiciji. Zato televizijske hiše na Otoku zagrizeno ignorirajo obstoj duhovite kratke igre.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje