Kitajsko ministrstvo za kulturo je namreč za oktober pripravilo dogodek z naslovom, ki posnema skrajno zapleteni in nikomur razumljivi diskurz programskih besedil komunističnih partij. Pod naslovom Mesečna razstava odličnega domačega filma Zlata oktobrska jesen bodo kitajski kinematografi namesto težko pričakovanih hollywoodskih megaspektaklov Miami Vice in World Trade Center predvajali deset domačih filmov. A ne katerih koli. Filmov, ki slavijo veličastno kitajsko revolucionarno zgodovino in herojske figure tega zgodovinskega procesa.
Zgolj filmi, ki predstavljajo KItajskoIzjava direktorja državnega urada za radio, film in televizijo, ene izmed ustanov, ki so podprle mesec kitajskega državotvornega filma, zanika namigovanja, da želi kitajska oblast kinodvorane "okužiti" z novo injekcijo pravoverne politične ideologije. Tong Gang je namreč dejal, da deseterica izbranih filmov prinaša zelo raznolike teme. Gledalci bodo tako deležni odličnega poduka o novejši zgodovini kitajskega naroda, nekateri od izbranih filmov prikazujejo tudi življenje v sodobnih urbanih središčih Kitajske, nekateri "oživljajo" kitajske heroje, nekateri pa nagovarjajo celo otroke. Filmi torej, ki so predvsem portret sodobne Kitajske in Kitajske 20. stoletja.
Hollywoodski film je "mrknil"
Morda tudi zato, da si ne bi prislužili slovesa vernih naslednikov taktik svojih "ortokomunističnih" prednikov, si kitajski cenzorji niso privoščili popolnega začasnega izgona tujega filma iz kinov. Tuja filmska produkcija, ki ji Kitajska odmerja največ 25 odstotkov predvajalnega časa v kinematografih, je oktobra zastopana s tremi filmi. To so kanadski film za otroke Spymate, v Nemčiji posnet televizijski film ameriške produkcije Final Contract: Dearh or Delivery in francosko-kanadski dokumentarec The White Planet (Beli planet), ki govori o severnem tečaju. "Pravih" hollywoodskih uspešnic torej trenutno ni zaslediti v kitajskih kinodvoranah.
Črni trg je zdravilo zoper nestrpnost
Zgoraj omenjena odmevna akcijska trilerja WTC in Miami Vice, katerih predvajanje je kitajska cenzura že "požegnala", pa bodo Kitajci vendarle dočakali. Le nekoliko dlje bodo morali krotiti svojo nestrpnost ali pa se bodo raje podvizali v katero o postojank cvetočega črnega trga. Miami Vice, ki je za Kitajce zanimiv tudi zato, ker v njem igra kitajska igralka Gong Li, naj bi kitajsko premiero zagotovo doživel 1. novembra, pogled režiserja Oliverja Stona na tragedijo, ki je 11. 9. 2001 pretresla svet, pa se na spored kitajskih kinodvoran ne bo uvrstil vsaj do 11. novembra.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje