Ziji Džang je zgolj ena iz plejade mladih kitajskih igralk, ki so prodrle v Hollywood. Foto: EPA
Ziji Džang je zgolj ena iz plejade mladih kitajskih igralk, ki so prodrle v Hollywood. Foto: EPA
Hiša letečih bodal
Hiša letečih bodal se lahko kosa z najbolj zahtevnimi hollywoodskimi produkcijami.

Strategija, ki za zdaj poraja najboljše dosežke in kitajskim ljubiteljem filmov kot nasprotje velikim hollywoodskim ‘blockbusterjem’ prinaša domače filmske izdelke, je pridobivanje japonskih in korejskih zvezdnikov, ki v kitajskih filmih nastopajo ob domačih, tudi vse bolj sprofiliranih igralcih.



Prvi sadovi sodelovanja so že tu
Sodelovanje na različnih ravneh filmske produkcije že daje oprijemljive dosežke. Tako filmski kritiki govorijo o preporodu kitajskega filmskega ustvarjanja, ki ga zaznamuje vse večja kakovost filmov. Ta pa posledično viša tudi zanimanje investitorjev za vlaganje v filme, kar zagotavlja dolgotrajnejši pritok sredstev, s katerimi lahko filmski ustvarjalci nadaljujejo snemanje kakovostnih filmov.

V Aziji poleg kitajske filmske produkcije vse bolj na priljubljenosti pridobiva tudi korejska filmografija in popkultura. Južna Koreja ponuja stabilen in tudi vse bolj zahteven filmski trg, uspelo pa jim je tudi (so)producirati nekaj pomembnih filmov s plejado regionalnih zvezdnikov, kakršna sta na primer Li Joung Ae in Ji Jin Hi, velika zvezdnika korejske tv-serije Dragulj v palači. Slednji je tako že dobil vlogo v muzikalu v kitajskem jeziku Perhaps Love (Morda ljubezen).

Napredek se odrazi v denarju
Vse višji pa so tudi proračuni azijskih filmov, vendar v primerjavi s hollywoodskimi še vedno ostajajo precej skromni. Po ocenah strokovnjakov naj bi povprečno filmi nastajali s proračunom dveh milijonov dolarjev, Morda ljubezen ima proračun deset milijonov dolarjev, ep režiserja Čena Kajgesa Obljuba pa 35 milijonov dolarjev. V Hollywoodu so to skoraj že nizkoproračunski filmi, saj se povprečni proračuni gibljejo med 80 in 90 milijoni dolarjev. Hongkonški režiser Stanley Tong pojasnjuje, da so glavni trgi za kitajske filme Japonska, Južna Koreja in JV Azija.

Vendar pa je malo kitajskih igralcev, ki so tako veliki zvezdniki, da jih ljubitelji filmov prepoznajo po vsej Kitajski, na Japonskem, v Tajvanu, Hongkongu in Južni Koreji, zato sami ne morejo podkrepiti filma. Videti je, da režiser o tem razmišlja tudi pri iskanju igralcev za svoje filme, saj je na primer v njegovem zadnjem filmu Mit v glavni vlogi nastopil zvezdnik Jackie Chan, poleg njega pa še indijska igralka Malika Šeravat in južnokorejska igralka Kim Hi Sun.