Naloga Mojce Mavec, potovati po svetu in odkrivati resnico o nacionalnih stereotipih, je prav zavidanja vredna. Foto: RTV SLO
Naloga Mojce Mavec, potovati po svetu in odkrivati resnico o nacionalnih stereotipih, je prav zavidanja vredna. Foto: RTV SLO
Čez planke na Nizozemskem
Čez planke
Povprečen Nizozemec v življenju zamenja štiri prikolice, ekipa oddaje Čez planke je zato preizkusila popotovanje z avtodomom. Foto: RTV SLO
Nizozemci so gojenje tulipanov tako razvili, da so ustanovili kar borzo cvetja. Foto: EPA

Kje je najstarejši gozd v Evropi, katera je krompirjeva dežela, kje je največ koles, čeprav prodajo največ prikolic in avtodomov v Evropi, kje so izumili zgoščenko in kje pojedo največ sira, kje krave poslušajo Mozarta in katera jodlarska oblačila bodo modna to jesen in zimo, kje nastaja portovec in kateri evropski otok je že skoraj afriški? Če poznate odgovore na vsa ta vprašanja, že veste, da nas bo potopisno-zabavna oddaja Čez planke septembra popeljala v Belorusijo, na Nizozemsko, v Avstrijo, na Portugalsko in na Madeiro.

Kaj imata skupnega Kirk Douglas in dedek Mraz?
Najprej smo obiskali Belorusijo. To je dežela jezer in gozdov - Belorusi imajo namreč več kot enajst tisoč jezer in najstarejši gozd v Evropi. Belorusija je bila včasih ena najbolj razvitih republik nekdanje Sovjetske zveze, takrat so jo radi primerjali z Avstrijo in Dansko. Znamenite osebnosti beloruskega porekla so Wayne Gretzky, "naš" Sergej Rutenka, ustanovitelj verige Marks and Spencer, Michael Marks, Kirk Douglas, Noam Chomsky in pesnik Apollinaire. Belorusi proizvajajo najboljše traktorje nekdanje Sovjetske zveze. Z ustvarjalci oddaje bomo obiskali enega najlepših evropskih gozdov, Beloveško puščo, kjer živita dedek Mraz in evropski bizon, povabljeni pa bomo tudi na pošten krompirjev piknik.

Najbolj ravna dežela daleč naokrog
Bolj kot krompirjevega bi lahko na Nizozemskem bili deležni sirovega piknika. V oddaji, ki bo na sporedu 9. septembra, se bo ekipa prevažala ne s kolesi, kar velja za prebivalce mest, temveč z avtodomom, ki jih izmed vseh evropskih držav največ prodajo – poleg prikolic – prav tu.

Obiskali bomo Delft, mesto znamenitega porcelana, največje evropsko pristanišče Rotterdam, kjer živita tudi Slovenca Mateja in Igor, ob štirih zjutraj pa bomo s snemalci čepeli na največji borzi cvetja. Nizozemci so tisti, ki so izumili zgoščenko in porcelanaste zamaške za pivo, in so še danes med najvišjimi prebivalci Evrope, predvsem zaradi velike porabe sira. Povoprečen Nizozemec namreč poje 15 kg sira na leto. Zato je ekipa obiskala Edam, eno od prestolnic sira.

Avstrijci malo drugače
Če sir ni vaša najljubša hrana, vas bodo morda premamile okusne marcipanove slaščice. Kako prepoznate prave Mozartove kroglice, boste izvedeli 16. septembra, ko bomo skočili čez najbližje planke, v Avstrijo. Smučali bomo z legendo Franzom Klammerjem, obiskali kmetijo, kjer živali poslušajo narodnega junaka Mozarta. Obiskali bomo malo drugačno dunajsko kavarno in izbrali najljubše jodlarsko oblačilo iz nove kolekcije jesen–zima. Pa še to bomo ugotovili, zakaj je Mavčeva na avstrijskih znamkah!

Na pragu Afrike
23. septembra bomo obiskali Portugalsko in otok Madeiro. Portugalsko zaznamujejo fado, portovec, keramika in plutovina. Ustavili se bomo v Lizboni, kjer bomo spoznali tudi študente slovenskega jezika, v Sintri bomo obiskali nesojenega portugalskega kralja in se končno odpravili še na lepo Madeiro.