Leta 1995 je Von Trier s Thomasom Vinterbergom spisal manifest za razvoj filmskega gibanja Dogma 95. Z njim sta pozivala k vrnitvi k nedolžnosti filmskega ustvarjanja. Med drugim je promoviral snemanje
Leta 1995 je Von Trier s Thomasom Vinterbergom spisal manifest za razvoj filmskega gibanja Dogma 95. Z njim sta pozivala k vrnitvi k nedolžnosti filmskega ustvarjanja. Med drugim je promoviral snemanje "iz roke" ter prepoved časovnih in geografskih odtujitev. Po principu dogme je sicer von Trier posnel le film Idioti (1998). Foto: AP

Lars von Trier, eno največjih imen sodobnega avtorskega filma, je v svoji karieri ustvaril 14 celovečercev, ki so s svojim nasiljem in provokativnostjo pogosto šokirali.

Sorodna novica Lars von Trier ima parkinsonovo bolezen, kljub temu dokončuje serijo Kraljestvo

"Lars je trenutno v negovalnem domu, ki mu lahko nudi nego in zdravljenje, ki ju terja njegova bolezen," je v objavi na Instagramu zapisala producentka hiše Zentropa, Louise Vesth. "To je dopolnitev njegovi zasebni nastanitvi. Glede na okoliščine gre Larsu dobro," je dodala in obenem izrazila obžalovanje, da mora zaradi ugibanj v danskih medijih "deliti tako zelo osebne informacije".

Režiser je zgradil sijajno filmsko kariero, v kateri v zrelem obdobju izstopajo naslovi Hiša, ki jo je zgradil Jack (2018), Nimfomanka (2014), Melanholija (2011) in Dogville (2004). Leta 2000 je z nekonvencionalnim muzikalom Plesalka v temi osvojil zlato palmo festivala v Cannesu. A že pičlih enajst let pozneje je uradno postal persona non grata na francoski rivieri: festival ga je za sedem let "odrezal", ker je na tiskovni konferenci za Melanholijo izjavil, da "simpatizira z Adolfom Hitlerjem". (Film je ostal na tekmovalnem sporedu festivala; Kirsten Dunst je na koncu osvojila nagrado za najboljšo igralko.) Festival je avtorja nazaj pod svoje okrilje sprejel leta 2018, ko so zunaj tekmovalnega programa predvajali film Hiša, ki jo je zgradil Jack.

V intervjuju za Guardian je von Trier že leta 2018 omenil svoje tresoče roke, a je to pripisal antidepresivom, ki jih je jemal, in odtegnitvenemu sindromu od alkohola – čeprav je komentiral, da si prizadeva obvladati svoj alkoholizem, pa je priznal, da je pijača včasih edino, kar olajša njegove napade tesnobe. Leta 2022, pri 66 letih, je nato javno razkril svojo diagnozo.

Zadnji film,ki ga je režiral Lars von Trier, je bil provokativni portret serijskega morilca Hiša, ki jo je zgradil Jack (2018). V tem filmu protagonist in Vergilij med drugim prečkata reko Stiks (in poustvarita kompozicijo Delacroixove umetnine Dantejeva barka). Foto: IMDb
Zadnji film,ki ga je režiral Lars von Trier, je bil provokativni portret serijskega morilca Hiša, ki jo je zgradil Jack (2018). V tem filmu protagonist in Vergilij med drugim prečkata reko Stiks (in poustvarita kompozicijo Delacroixove umetnine Dantejeva barka). Foto: IMDb

Danska je že priskrbela sredstva za After
V Københavnu rojeni režiser je leta 2023 v objavi na Instagramu zapisal, da "ima z nekaj sreče v sebi še par spodobnih filmov". Danski filmski inštitut je njegovemu projektu z naslovom After nato lani namenil 174 tisoč evrov (1,3 milijona danskih kron).

Režiserjev dolgoletni prijatelj in soustanovitelj Zentrope, producent Peter Aalbæk Jensen, je za dansko revijo Filmmagasinet Ekko spregovoril o tem, kako bi se za morebitno snemanje prilagodili režiserjevi bolezni. "Omejitve je vedno izkoristil za večjo ustvarjalnost, in zdaj so njegove lastne telesne omejitve tisto, kar bo moral vplesti v ustvarjalni proces." O filmu After je povedal samo, da "tematizira smrt in posmrtno življenje".

"Med ušesi je tak, kot je vedno bil, izdajata ga samo telo in starost. Parkinsonovo bolezen ima, kar ni ozdravljivo. Ampak obstaja več situacij, kako lahko vodiš delovni proces s parkinsonovo boleznijo, in v tem pogledu bomo stavili na Larsa."