Gael García Bernal in Diego Luna sta prestopila mehiško mejo in veliko snemata s tujimi režiserji. Foto: EPA
Gael García Bernal in Diego Luna sta prestopila mehiško mejo in veliko snemata s tujimi režiserji. Foto: EPA
Alejandro González Iñárritu
Alejandro González Iñárritu letos na nagrade računa s filmom Babel. Foto: EPA

Festival mehiškega filma se je v britanski prestolnici začel 6. septembra, odprl pa ga je film El violín, ki ga je leta 2005 posnel Mehičan Francisco Vargas Quevedo.

Dogodek v Londonu pravzaprav ni klasičen filmski festival, ko bi v nekaj dneh predvajali kopico filmov, ampak bo trajal kar dober mesec. Alfredo Joskowicz, direktor mehiškega inštituta za kinematografijo, je razložil: "Za Mehiko je velika čast, da so naš film povabili v London. To je pravzaprav nekakšna retrospektiva - v dobrem mesecu se bo odvrtelo 24 filmov, vsak pa bo na sporedu nekaj dni." Bo 18. oktobra v londonski filmoteki predstavili najboljše mehiške filmske izdelke zadnjih let.

Ne le konji in pištole
"Britanci bodo spoznali, da mehiški film niso le konji in pištole," je zadovoljen Joskowicz. 24 filmov so razdelili v dve sekciji. Ena je namenjena sodobnemu mehiškemu filmu, v drugi sekciji, ki so jo poimenovali Sinovi klasikov, pa se bodo odvrteli filmi iz zlate dobe filma v Mehiki, torej iz 30. let prejšnjega stoletja.

Brez Diega in Gaela tudi v Londonu ne gre
16. oktobra v London prihajata tudi dva Mehičana, ki sta glavni zvezdi mehiškega filma zadnjih let. 28-letni Gael García Bernal in 27-letni Diego Luna bosta v Londonu spregovorila o sodobni mehiški filmski produkciji, seveda pa bosta v Londonu v naslednjem mesecu oba večkrat na velikem platnu. Bernala je med zvezde izstrelil film Alejandra Gonzáleza Iñárritua Pasja ljubezen, oba z Diegom pa sta leta 2001 zablestela v filmu Jaz pa tebi mamo Alonsa Cuaróna. Gael in Diego pa sta se spoznala že veliko let prej - oba sta namreč leta 1992 nastopala v mehiški telenoveli Dedek in jaz.

Zlati časi so spet tu
Joskowitz je prepričan, da mehiški filmski ustvarjalci zdaj znova doživljajo zlato dobo, "zahvaljujoč nadarjenosti režiserjev in igralcev ter državni podpori." Ravno filma Pasja ljubezen in Jaz pa tebi mamo sta zanimanje za filme te največje srednjeameriške države močno povečala po vsem svetu.