Osrednji temi večine filmov, ki jih bodo med 20. in 29. septembrom predvajali v obmorskem mestecu, sta nasilje in ljubezen v svojih številnih utelešenjih. Foto:
Osrednji temi večine filmov, ki jih bodo med 20. in 29. septembrom predvajali v obmorskem mestecu, sta nasilje in ljubezen v svojih številnih utelešenjih. Foto:
Viggo Mortensen (Eastern Promises)
Cronenbergov uvodni film, Eastern Promises, je zgodba o Nikolaju, možaku z zvezami z najmočnejšo mafijsko družino v Londonu. Režiser je z Viggom Mortensenom (na sliki) sodeloval že v Zgodovini nasilja.
Hana Makhmalbaf, Buddha collapsed out of shame
Buda se je zrušil od sramu ali Kako trnova je pot iranskih deklic do izobrazbe ...

55. izdaja največjega in najstarejšega španskega filmskega festivala se bo v obmorskem mestecu San Sebastián začela šele 20. septembra, a prvi krog izločanj je že mimo: organizatorji so razkrili končni izbor filmov v tekmovalnem sporedu festivala. Za zlato školjko (španski ekvivalent beneškemu levu, berlinskemu medvedu in canski palmi) se bo letos borilo 16 filmov; mnogi od njih so prišli izpod rok uglednih režiserjev; naj omenimo le Davida Cronenberga, Johna Saylesa, Wayna Wanga in Nicka Broomfielda.

Led bo prebil Cronenberg
Med najbolj "hollywoodskimi" gosti bo verjetno kanadski režiser David Cronenberg, ki bo kot prvi v tekmovalnem sporedu predstavil težko pričakovani triler Eastern Promises z Naomi Watts, Vincentom Casselom in Viggom Mortensenom v glavnih vlogah.

Britansko zastavo bo branil Nick Broomfield, ki se je s filmom Battle for Haditha (Bitka za Haditho) podal v iraško vojno vihto in podal svoj pogled na dogodke iz novembra 2005, ko so ameriške sile kot povračilo za smrt svojega vojaka ubile 24 Iračanov, med njimi tudi ženske in otroke.

Iranska režiserka Hana Makhmalbaf bo v filmu Buddha collapsed out of shame (Buda je omahnil od sramu) pripovedovala o preprekah, s katerimi so na poti do izobrazbe na vsakem koraku soočene iranske deklice, Francoz Manuel Poirier pa bo na ogled pripeljal eno od maloštevilnih komedij - v La Maison (Hiša) med drugim nastopa tudi Sergi Lopez.

Azijo bosta zastopala južnokorejski film Goong - Nyeo (Sence v palači, Kim Mee-Jeung) in hongkonški Exodus (Pang Ho-Cheung), za nameček pa so tu še danski Daisy Diamond (Simon Staho), nemški Free Rainer (Osvobodite Rainerja, Hans Weingartner) ter ameriška Honeydripper (John Sayles) in A thousand years of good prayers (Tisoč let molitev, Wayne Wang). Seveda pa Španci niso pozabili sami nase in v tekmovalni spored uvrstili 2 svoja filma: Mataharis (Iciar Bollain) in Siete mesas de billar francés (Sedem miz za francoski biljard, Gracia Querejeta). V tujih jezikih ne ravno domači Španci bodo brez pomoči razumeli tudi argentinski film Encarnación (Utelešenje, Anahí Berneri), urugvajski Matar a todos (Pobiti vse, Esteban Schroeder) in ameriški (a v španščini) Padre nuestro (Oče naš, Christopher Zalla).

Že zdaj se lahko sprostijo:
Izven tekmovalnega sporeda bodo predvajali francosko-špansko-portugalsko koprodukcijo v režiji Paula Austerja The Inner Life of Martin Frost (Čustveno življenje Martina Frosta), britansko-nemški dokumentarec Alastairja Fothergilla in Marka Linfielda Earth (Zemlja), festivalsko dogajanje pa se bo končalo z britanskim filmom Flawless (Brezhiben) Michaela Radforda.

A. J.