Prebivalci Brick Lana se zagrizeno borijo za svoje pravice. Foto: EPA
Prebivalci Brick Lana se zagrizeno borijo za svoje pravice. Foto: EPA
Monica Ali: Brick Lane
Film nastaja po knjižni predlogi Monice Ali.

Ulica Brick Lane je namreč srce četrti, kjer živi številčna bangladeška skupnost. Nezadovoljstvo stanovalcev je bilo tolikšno, da je policija filmski ekipi svetovala, naj preneha snemati filmsko zgodbo po istoimenskem romanu Monice Ali. V leta 2003 izdanem romanu je danes 39-letna Alijeva opisala zgodbo Naznin, 18-letne Bangladeševke, ki jo v bangladeško četrt v Londonu pošljejo, da bi se poročila z mnogo starejšim Čanujem. Naznin, ki zna angleško reči le prosim in hvala, pričaka "dvakrat starejši moški z žabjim obrazom, ki rad citira Davida Huma," literarni junak, ki bralca razkači, a je hkrati neznansko ljubezniv.

Spori že pred začetkom snemanja
Stanovalci okolice Brick Lana, ki so jezo izražali že pred začetkom snemanja, so izgon filmskih ustvarjalcev označili za "zmago svoje skupnosti". Tudi mnogim v Londonu živečim Bangladeševcem se zdi roman Monice Ali žaljiv. "V njem je veliko napačnih in slabih stvari o naši skupnosti," pravijo. Trdijo, da so bili ponižani in da ne bi smeli snemati v njihovi bližini. Že leta 2003, ko je bil roman nominiran za literarno nagrado Booker, so zanj izjavili, da je "podla žaljivka", ki popolnoma napačno prikazuje bangladeško skupnost v Londonu: "Monica Ali ni del naše skupnosti. Napisala je zgodbo, ki je popolno ugibanje. Nikoli nismo privolili, da se snema tukaj." Vseeno pa jezni Bangladeševci priznavajo, da je Brick Lane "kakovostno literarno delo".

Zgodba, ki bo odprla stare rane
Filmska ekipa, ki se zdaj ukvarja z iskanjem druge ustrezne lokacije, kjer bi lahko do konca posneli film, meni drugače: "Ko bo film končan in ga bodo videli, bodo srečni, saj bo odprl stvari, o katerih neradi govorijo, ker si ne upajo." Filmski producenti in založba, ki je izdala roman Alijeve, se strinjajo, da v njem ni nič žaljivega ali spornega.

Brick Lane in sosednje ulice Londončani imenujejo kar Banglatown, saj je večina prebivalcev tega dela mesta bangladeškega rodu. Včasih je bilo tu središče židovske skupnosti, še mnogo prej pa so ta del britanske prestolnice poseljevali hugenoti.